Wpis z mikrobloga

Mireczki. Do mojego dziadka notorycznie wydzwania firma/call center oferując różnego rodzaju produkty ; obrazy matki boskiej, medaliki, zestaw olejów do smażenia xD itp. Dziadek ma już 91 lat, czasami ciężko jest mu odmówić gdy go maglują przez paręnaście minut i co jakiś czas przychodzi paczka za pobraniem na kwotę 295 pln. Teoretycznie oszustwa żadnego nie ma, w praktyce wykorzystują brak asertywności starszej osoby i opychają jej gównoprodukty za prawie 300 pln. Co można zrobić w takiej sytuacji oprócz blokowania na bieżąco numerów z których dzwoni ta firma? #oszukujo #prawo #kiciochpyta
  • 10
  • Odpowiedz
@piotrgg: Powiedzieć dziadkowi że to oszuści, może zrozumie i będzie ostrożniejszy? Pokazać filmiki z różnych promo dla seniorów odnośnie oszustw, pójść z nim na spotkanie jeśli jest takie organizowane dla seniorów z Policją albo Rzecznikiem Praw Konsumentów. Powiesić przy telefonie jeśli to stacjonarny kartkę - Dziadku! Nie daj się oszukać!
  • Odpowiedz
@piotrgg: Jak to stacjonarny to zmienić numer na komórkowy i zablokować zgody na marketingi i wysyłanie premium sms, jak dziadek nie potrafi obsługiwać komórki w tym wieku to kupić stacjonarke na karte sim.
Numer pewnie jest we wszelakich bazach spamerów i nic z tym nie zrobisz, wycofasz numer z bazy jednej firmy to w międzyczasie powstanie 5 innych i będą mieć w bazie nr.
  • Odpowiedz
Pracowałam. Jeśli twój dziadek powie że prosi o usunięcie jego numeru z bazy najprawdopodobniej zostanie to zaznaczone, nie pamiętam dokładnie. Ale może pogrozic sądem jeśli pomimo jego początkowej odmowy oni dalej go namawiają. Ewentualnie może powiedzieć że jest zadłużony i wtedy nikt nie będzie z nim chciał podpisać umowy
  • Odpowiedz
@piotrgg:

Teoretycznie oszustwa żadnego nie ma, w praktyce wykorzystują brak asertywności starszej osoby i opychają jej gównoprodukty za prawie 300 pln.


Zestawiając wiek - 91 lat i wiążace się z tym ograniczenia intelektualne oraz związane z zasadami telemarketingu (nic nie ujmując Twojemu dziadkowi oczywiście), to można takie działania kwalifikować jako oszustwo:

art. 286 par. 1 KK

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego
  • Odpowiedz
  • 0
@JohnMaxwell: do firmy która widnieje na liście przewozowym. Muszę się wgryźć w temat bo dopiero co dowiedziałem się o kolejnej paczce , a nie ukrywam że w temacie jestem zielony. Dzięki za link, jak coś z tego się wykluje to dam znać :)
  • Odpowiedz