Wpis z mikrobloga

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć na jakiej zasadzie działają portfele BTC? ...chodzi mi o konkretną rzecz.

Jeżeli generuję sobie (nie pytam o algorytmy, itd.) portfel offline to w jaki sposób on potem "działa" jeżeli nie ma o jego kluczu publicznym nigdzie informacji? Pewnie sprawa dość trywialna, ale jakoś nie mogę znaleźć info na ten temat.
#bitcoin
  • 10
  • Odpowiedz
Jemu nie o to chodzi. Mianowicie przy generowaniu adresu offline, np za paczki z https://www.bitaddress.org/ jak wrzucisz do electrum do pełnego portfela klucz prywatny to on rozpoznaje takie konto i podaje odpowiadający mu adres. Też nie do końca rozumiem ten mechanizm działania.
  • Odpowiedz
@kiboq: To nie jest tak, że generujesz adres który musi być gdzieś zarejestrowany bo inaczej nie istnieje. Możesz to traktować w taki sposób, że te adresy wszystkie już istnieją (jest pewna pula adresów) a ty "generując" adres po prostu wybierasz jakiś losowy z nich. Oczywiście prawie wszystkie są puste i przypadkowe trafienie w jakiś już zajęty jest z matematycznego punktu widzenia praktycznie niemożliwe (prawdopodobieństwo w stylu że jak wyrzucisz po
  • Odpowiedz
@kiboq: @srand: @sheeple: Z prostego powodu.
Klucz publiczny to zaszyfrowany klucz prywatny metodami: ECDSA, SHA-256 oraz RIPEMD160.
Electrum go sobie szyfruje i w ten sposób otrzymuje odpowiedni klucz publiczny.

Jak ktoś wie jak się to dokładnie szyfruje, to może wymyślić sobie dowolny klucz prywatny (oczywiście zachowując jego długość), zaszyfrowac i otrzyma klucz publiczny, który oczywiście będzie działał.
  • Odpowiedz
@kiboq: Zobacz tę stronę, masz na niej wszystkie możliwe klucze prywatne, każdy użyty klucz tam jest więc możesz wszystkie istniejące bitcoiny ukraść ( ͡° ͜ʖ ͡°)
http://directory.io/
... tylko że tam jest 904625697166532776746648320380374280100293470930272690489102837043110636675 stron adresów więc powodzenia ze sprawdzaniem wszystkich ( ͡° ͜ʖ ͡°)
(ta strona oczywiście nie przechowuje tego tylko generuje na bieżąco jak przeglądasz).
  • Odpowiedz
@kiboq: Widziałem też gdzieś ciekawe obliczenia na temat łamania jakiegoś szyfru związanego z bitcoinem czy coś takiego. Udowodniono tam, że jeśli jedna operacja wykonywana przez procesor zużywa X energii (bardzo mało) to pomijając już kwestię czasu na złamanie tego szyfru nie starczyłoby energii z całego wszechświata.
  • Odpowiedz
@Smule: Tak, sam szyfruje generując adres publiczny ale o ile dobrze rozumiem klucz prywatny jest generowanym losowym ciągiem z pewnej puli kluczy. Myślę że pytanie autora wpisu jest dość ogólne i chodzi mu generalnie o te numery co dostajesz generując portfel papierowy, czyli bardziej o klucz prywatny niż publiczny.
  • Odpowiedz
Myślę że pytanie autora wpisu jest dość ogólne i chodzi mu generalnie o te numery co dostajesz generując portfel papierowy, czyli bardziej o klucz prywatny niż publiczny.


@4833478: Dokładnie. Ale w sumie to mnie interesuje cała mechanik więc generowanie publicznego również :)
  • Odpowiedz