Wpis z mikrobloga

Witam.
Czy orientujecie się może jaka jest optymalna temperatura pracy wrzeciona?
Posiadam wrzeciono teknomotor 2kW, jest chłodzone powietrzem i pracuje niesamowicie głośno, dlatego postanowiłem je wyciszyć montując zamiast oryginalnego dekielka własnoręcznie zrobiony ze stożkowym filtrem powietrza od motoru, w którym umieściłem gąbkę. Jest o wiele ciszej, ale też przepływ powietrza jest mniejszy, wcześniej wrzeciono było ciepłe, teraz przy maksymalnych obrotach (18.000) już po kilku minutach wrzeciono robi się gorące, nie parzy, ale subiektywnie jego obudowa jest gorąca.
Wiadomo, że producent przewidział takie, a nie inne chłodzenie i lepiej nie kombinować, ale niestety nie mogę sobie pozwolić na takiego wyjca w obecnym pomieszczeniu, z drugiej strony wrzeciono nie parzy, jest po prostu gorące.
Zostawić przygłuszonego wyjca, czy lepiej nie ryzykować? Jak mocno musi być nagrzane wrzeciono żeby się posypało?
#cnc
  • 9
@tom1988: producent dał takie a nie inne chłodzenie celem zapewnienia takiej a nie innej żywotności, nikt Ci tu nie powie konkretnie jak to się przekłada na czas pracy. Od temperatury mogą zdychać szybciej łożyska co usłyszysz i zobaczysz po jakości obróbki albo zjarać się uzwojenie, co też usłyszysz ale już po fakcie ;)
A może wymiana na mokrego chińczyka 2,2kW?
Nie znam się na tym ale na logikę sprawdź jakiś schemat czy dokumentację jeżeli jest. W niej masz przedział w którym
Temperatura jest optymalna. Jeśli się mieście to jest git. Jeśli nie to zużycie jest większe
@morghul: @lukasz-brak: @AlabamaMama:
W manualu znalazłem informację, że jest zabezpieczenie, które odłącza wrzeciono przy 100 lub 130 stopniach C, nie wiem tylko, czy moje wrzeciono posiada takie zabezpieczenie. Doczytałem, że według instrukcji, jeśli temperatura przekracza 50 stopni na obudowie należy przerwać pracę. Dzięki za pomoc.
teknomotor 2kW, jest chłodzone powietrzem i pracuje niesamowicie głośno, dlatego postanowiłem je wyciszyć montując zamiast oryginalnego dekielka własnoręcznie zrobiony ze stożkowym filtrem powietrza od motoru


@tom1988: przede wszystkim nie dekielek modyfikuj, a wentylator który generuje chłodzenie. To guano (podobnie jak chińskie wrzeciona chłodzone powietrzem) ma zwykły młynek na wspólnej ośce z wrzecionem, który ma jakąśtam wydajność przy pewnych średnich obrotach, ale powyżej pewnych obrotów spada mu wydajność bo tylko mieli powietrze,
hrumque - > teknomotor 2kW, jest chłodzone powietrzem i pracuje niesamowicie głośno, ...

źródło: comment_EmDXd587lg7lcTLvlmHEpKxgv5VWfgMX.jpg

Pobierz
@hrumque: Dzięki za porządny wycinek wiedzy!
Obecnie niestety wygląda to tak, że przy 18.000 wrzeciono po 15 minutach przy standardowym dekielku nagrzewa się aż tak, że dłoń można trzymać przy boku maks 4-5s, później parzy strasznie.
Przy chociażby nałożeniu gąbki na otwór wrzeciono parzy już po 3s i jest subiektywnie minimalnie bardziej gorące.
Nie wiem na ile można sobie pozwolić z tym, chyba tylko chłodzenie wodne schłodziłoby to cudo dobrze.
@tom1988: jeśli wrzeciono grzeje się tak mocno od samych obrotów (nie obciążenia pracą, bo wątpię byś w 3s tak to rozgrzał), to nie jest normalna sytuacja, to wróży poważne problemy jakieś - choćby z łożyskami.

Jam mam mokrego chińczyka 1.5kW i gdy pracuje bez wielkich obciążeń (tzn nie jedzie frezem fi22 z zagłębieniem że aż konsstrukcja jęczy) to może godzinami pracować bez żadnego chłodzenia, nawet woda w obiegu ma tylko ~5-10'C
@hrumque: Przejazdy frezem kulowym fi również 10mm, zbieranie... po obróbce zgrubnej ciężko ocenić, ale ustawione, że ma zbierać 0,8mm prędkość w projekcie 8m/minuta w praktyce w machu do 3,5m/minuta, niestety również nagrzewa się strasznie.