Wpis z mikrobloga

Mirki jest mi ktoś w stanie doradzić o co biega z tymi kartami grafiki?
Każdy producent pcha do laptopa coraz to nowszy model, a potem doczytuję np. że GTX 950M jest praktycznie tylko trochę słabsze od GTX 960M - ta za to droższa od poprzedniego modelu ale z kolei dalej czytam, że jakiś tam chipset jest od GTX770M i, że ta karta w ogóle jest słaba.....nie wiem już z jakiej strony patrzeć na to. Szukam lapka od dłuższego czasu i oprócz tego, że chcem aby był w miarę elegancki do prezentacji (już dawno bym wybrał jakiegoś mocarza ale te obudowy mi się nie podobają) i ma służyć przede wszystkim do programów CADowskich i MESowskich jak i do odpalenia jakiegoś nowszego tytułu tj. Wiedźmin na dobrych ustawieniach.

Laptop, który sobie w miarę upatrzyłem to ASUS N552, bądź N551 ale są z grafikami GTX950M i sam nie wiem już czy w tych pieniądzach nie warto dołożyć i żeby ta grafika rzeczywiście była wydajna, a nie jak nie którzy piszą, że jest to jakieś tam odświeżenie starej grafiki. Lapki dobre mają parametry, nie grzeją się. Inny model, który mnie interesuje to DELL Inspiron 7559 z GTX960M albo z czymś lepszym np 1050 Ti jeśli ktoś mnie przekona. Generalnie nie piszę o innych podzespołach bo największą bolączką jest dla mnie dobranie grafiki. Procesor prawdopodobnie 4 rdzeniowy i dysk SSD przynajmniej 128GB + HDD.
Czy jest sens ładowania takiej ilości pieniędzy jeśli załóżmy będzie to laptop z GTX 1050 Ti to wiadomo, że swoje będzie kosztował - nie lepiej kupić stacjonarke? Na przykładowo 22 calach napewno lepiej będzie się pracowało w MESie niż na 15-stu. Oprócz tego będzie lepiej chyba takim podzespołom w większej obudowie niż nawet z dobrym chłodzeniem ale bądź co bądź jednak w ciasnej obudowie....Tylko, że laptop jest w stanie agonalnym i trzeba go też wymienić. Z kolei BitCoiny nie pomagają teraz w zakupie bo grafiki poszły mocno w górę....ehh.....gdzie tu znaleźć równowagę w mojej sprawie?

#asus #dell #kartagraficzna #informatyka #kupnolaptopa #stacjonarka #stacjonarny #komputer #komputery
  • 22
  • Odpowiedz
Wierzyć w te testy, że rzekomo każdy model do przodu to 30% lepszej wydajności? Czytam forum za forum i coraz głupszy jestem...gdzie postawić granicę? Za rok będzie znowu 1100 itd nie chcem przepłacić.
  • Odpowiedz
@Nichterreichbar musisz się zastanowić czy potrzebujesz lapka, bo w takiej cenie to założysz takiego.kompa.ze ojeny. Ja sam.szukam lapka od.roku i poniżej 1050ti na pewno nie zejdę, tylko jeszcze muszę hajs uzbierać a u mnie tak.to wygląda że ja potrzebuje mobilnego kompa więc stacjonarka nie wchodzi w grę
  • Odpowiedz
@Impertynencjator: No i ja to samo. Musze być mobilny. Ale mam zagwostkę czy nie lepiej kupić jakiegoś cieniasa za 1000 zł do prezentacji, ewentualnie wyświetlenia jakiegoś projektu z MES więc napewno maszyna "da rady", a w domu wygodnie pracować sobie na większej liczbie cali. Jak się potem ma ta większa liczba cali do wydajności tej grafiki? Załóżmy, że zdecyduje się na coś mocniejszego powiedzmy to co zaproponowałeś czyli 1050ti i jak
  • Odpowiedz
@Nichterreichbar jak nie potrzebujesz na już to lepiej poczekać, jak już masz kupić dwa to ja wolałbym kupić jeden lepszy. Ja szukam.kompa głównie do gier i pierdół a nie do pracy wiec tez mi ciężko powiedzieć, na pewno lepiej pracuje się na stacjonarnym, ale kupować dwa kompy to trochę bez sensu, lepiej zainwestować więcej w lepszy sprzęt.
  • Odpowiedz
@Nichterreichbar
Jeśli Twój CAD i MES pójdzie na zwykłej karcie graficznej, to szukaj modelu że złączem thunderbolt/usb3.1 i stacją dokującą podłączona przez to złącze. A jeśli używasz Solidworks to jednak bierz coś że słabszą, ale dedykowaną do CAD grafiką (quadro/firepro) i też stacją dokująca. Podłączanie fafnastu kabelków do laptopa trochę wkurza, w ze stacją dokująca masz monitor(albo dwa-trzy), zasilanie, porządną klawiaturę i mysz podpięte na stałe jak w stacjonarce. Dwa monitory fullHD
  • Odpowiedz
@mawojciech: Czyli proponujesz jednak laptopa, a dla większej wygody podłączyć do niego stacje do której z kolei popodpinam reszt urządzeń w tym klawiature, myszkę i monitor. Ile kosztuje taka stacja plus minus i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Korzystam z Catii ale nie wykonuje aż takich złożeń aby musiałby to być istny piec. Nie mniej wygodniej sie pracuje na większym ekranie i stąd całe zamieszanie.....
  • Odpowiedz
@Nichterreichbar zwróć uwagę na jakiej grafice teraz ciągniesz tą Catię, i jaką wersję. Bo to jest oprogramowanie, przy którego cenie laptop za 15k nie robi wrażenia, w na zwykłej karcie graficznej nawet klasy 1080Ti może się ciąć.
Dla spokoju proponuję coś z serii Dell Precision 4xxx/6xxx i konkurencji (hp elitebook W albo zBook, thinkpad W, Fujitsu Celsius), nawet niekoniecznie z najnowszych, najmocniejszych konfiguracji. Do tego klasyczna stacja dokująca że złączem na spodniej
  • Odpowiedz
@mawojciech: No dzięki już mi się rozjaśnia :) Nie jestem jeszcze w tym temacie takim zaawansowanym użytkownikiem ale przemyśle to żeby pójść już w sprzęt dedykowany do takowego oprogramowania. A jakbym chciał czasem w coś zagrać to jak w tych grafikach z wydajnością? Można je jakoś porównać czy to w ogóle nie ta półka?
  • Odpowiedz
@Nichterreichbar
Fizycznie karty profesjonalne mają często taki sam chipset jak karty dla graczy, ale niższe taktowanie (dzięki temu można pracować mimo wentylatorów pracujących na pełnych obrotach, gdzie karty dla graczy wyją już strasznie), a główna różnica jest w warstwie programowej (firmware, sterowniki). Grać się da, a za porównywalne pieniądze np. u Della wydajniejszy w grach będzie Alienware niż Precision. Z drugiej strony na najlepszym Alienware Solidworks będzie się przycinał gdy na najtańszym
  • Odpowiedz
@mawojciech: jak tam kolego, coś się zmieniło od ostatniego czasu? warto rzucić okiem na jakiś sprzęt? do dzisiaj nie kupiłem laptopa i mam zagwostkę co robić.....z laptopów z grafiką nie dedykowaną do CAD znalazłem w miarę normalnie wyglądającego laptopa czyli czarny bez bajerów to DELL 7567 z GTX 1050Ti z 256 SSD + 1T HDD na 4 rdzeniowym procku i5 i 16GB DDR4. Myślę, że na tym pójdzie każdy CADowski program
  • Odpowiedz
@Nichterreichbar:
Stacje robocze robią szał tym, że przez kilka lat nic się nie sypie, upadek z 1m pozostawia tylko wgniecenia na obudowie, a codzienne noszenie w plecaku szlifuje narożniki do gołej blachy. Kurz z radiatorów wyciągasz odkurzaczem, poluzowany zawias po trzech latach dokręcasz i pracujesz dalej. Może nie powalają osiągami i FPS w najnowszych grach, ale dają większą szansę, że nie zostaniesz bez narzędzia pracy z dnia na dzień. Ale rzeczywiście,
  • Odpowiedz
  • 0
@mawojciech komercyjnie go nie wykorzystam bo licencja studencka na wszystko. Ale muszę to jeszcze przemyśleć.

Jest coś nowego w tej cenie? Mam na myśli około 5k bo jeszcze chcem sobie kupić ten mały manipulator bo pracowałem na czymś takim na szkoleniach i dużo wydajniej i przyjemniej się pracuje. Co prawda używałem wersji za około 2 tysiące z bajerami jak wyświetlacz i masą programowalnych przycisków, a mi potrzebna jest jedynie sama głowica która
  • Odpowiedz
@Nichterreichbar: Do mojego M4600 miałem standardową gwarancję 3 lata, dopóki się nie skończyła można ją było przedłużyć do 5 lat. Sprzęt chodzi już ponad 5,5 roku i jedyne problemy wynikają z mechaniki (obudowa jest poobijana, dzieci mi wyłamały złącze zasilania, które choć kabel sam się nie trzyma to nadal działa) i bateria po trzech latach trzymała "tylko" godzinę przy profilu zasilania "Ultra Performance" - kupiłem nową, a stara została dawcą akumulatorków
  • Odpowiedz
  • 0
@mawojciech a w tych poleasingowych co jest istotne aby pochodziły 2, 3 lata? Jakby był tam SSD to bezwzględnie wymienić ale co np. z matrycą? Po 3, 4 latach trochę się naświeciła. Dlatego właśnie mają tylko 12 miesięcy gwarancji. Chyba że można np dokupić gwarancję? To bym chętnie dokupił na 2 lata. Ogólnie ciężki temat....
Gdyby były tańsze wersję oprogramowania i szło na tym zarobić wykonując jakieś proste (na początek) projekty to
  • Odpowiedz
@Nichterreichbar o matrycę bym się nie bał, moja świeci średnio 50h w tygodniu, od 5,5 lat i nie mogę jej nic zarzucić, systemowy ssd (powolny już na dzisiejsze standardy 128GB Samsung) nie robi problemów, a backup i tak trzeba robić. Jeśli komputer jest młodszy niż trzy lata (a te poleasingowe często są) to zwykle można wydłużyć gwarancję producenta. W Dellu do sprawdzenia na ich stronie po numerze 'service tag' przed zakupem.
Ogólnie,
  • Odpowiedz
@Nichterreichbar
I tak naprawdę 12 miesięcy gwarancji to tyle samo co miały Macbooki :) jeszcze dochodzi rękojmia w zakupie konsumenckim - o ile nie jest wyraźnie zaznaczone, że jest skrócona, to domyślnie są dwa lata nawet dla używek.
  • Odpowiedz