Wpis z mikrobloga

Siemka #aliexpress #aliexpresspolska #rower Siemka zastanawiam się nad kupnem kilku elementów do mojego roweru a mianowicie:
-widelec 45/40$
-mostek 20$
-siodełko 17$
-sztyca 20$
-kierownica 30$

Z tego co rozumiem na części rowerowe jest cło zazwyczaj 4,7 % jednak cena żadnej z tych rzeczy nie przekracza kwoty 150 euro więc od cła jestem bezpieczny teoretycznie ;)
Z vatem jest trochę większy problem bo kwota wolna od vatu to 22 euro podniesione do 45 euro w przypadku prezentów.
Jak widzimy 2 przedmioty przekraczają ten 1 próg (kierownica i widelec). Czy to oznacza że jeśli sprzedawca wyślę jako prezent uniknę vatu całkowicie?
Czy jeżeli wszystkie te części zamówię u jednego sprzedawcy to kwota wzrośnie do ponad 100 euro i wtedy już będę zmuszony zapłacić VAT? Czy w takim wypadku bezpieczniej robić zamówienia w odstępach kilku dniowych?
  • 10
@ZaQ_1 "W przypadku zakupów o niedużej wartości, do 22 euro, przesyłki pochodzące z Chin są zwolnione z VAT. Natomiast jeżeli sprzedający na deklaracji celnej zaznaczy okienko z napisem „Gift” – wartość przesyłki zwolnionej z podatku VAT wzrasta do 45 euro. Podsumowując – jeżeli zamówimy towar z AliExpress o wartości niższej niż 22 euro, nie zapłacimy VAT-u, a powyżej 22 euro do 45 euro – prawdopodobnie nie zapłacimy VAT-u, ponieważ chińscy dostawy niemal
@rekkek: opcja z prezentem dotyczy tylko przesyłek od osób prywatnych. Nie ważne co zrobią z paczką w sklepie to i tak nadal vat może zostać naliczony niezależnie od wartości przesyłki.
@TwigTechnology cło na widelec wynosi 4,7 %. Nie napisałem na początku ale planuje zrobić zakupy na aliexpress. Owszem jest coś takiego jak cło antydumpingowe ale z tego co rozumiem jest ono na całe rowery a nie na poszczególne części. Czy się mylę?
@rekkek przeczytaj caly z mocnym uwzglednieniem ostatniego punktu

USTAWA
z dnia 11 marca 2004 r.o podatku od towarów i usług

Art. 51.
1. Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych
z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego
na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie
przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro.
2. Zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1,