Wpis z mikrobloga

@Pszesmiewca jasne, pewne parametry dotyczące elastyczności etc. może mieć lepsze, przy obróbce przez miecznika też lepsza, ale do noży tego typu nierdzewka jest przecież w zupełności OK. No i nie rdzewieje. A kolor nie-czerwony wart jest wydania dodatkowych kilkunastu złotych :P
Jak masz dobre uzasadnienie dla węglówki, to posłucham i się czegoś nauczę z przyjemnością.
  • Odpowiedz
@Pantokrator: ok ale to teraz pod Tematem trollskiego będziemy się spierali czy stal węglowa ma lepsze właściwości tnące niż nierdzewka ? Kupiłem morę za 15 zł do totalnego zajechania jej, i do takich prac do których mi szkoda innych noży xD do noszenia na codzien i delikatnego traktowania mam inne zabawki ;) a za 30 zł to mam dwie takie mory xD
  • Odpowiedz
@Pszesmiewca nie spieram się, tylko pytam, w czym węglówka lepsza. Po prostu chcę wiedzieć. A w razie potrzeby, to nie nosisz ze sobą dwóch, tylko jedną, więc od tego, ile wydasz, zależy, jaki nóż akurat nosisz. Wolę rękojeść Companiona no i jak pisałem - po prostu bardziej mi się podoba.
  • Odpowiedz
@Pantokrator: stal węglowa pomimo tego, że wymaga większej dbałości o ostrze ( łatwo rdzewieje ) to charakteryzuje się tym, że dużo łatwiej jest ją naostrzyć i ma dużo lepsza agresję cięcia. włazi we wszystko jak w masło :) nierdzewną jest trudniej naostrzyć i nawet dobra stal nierdzewna, nie będzie miała takiej agresji cięcia jak tania węglówka ;) Jak to mówi mój kolega "Łans ju got karbon ju nerwer goł bak"
  • Odpowiedz
@Pszesmiewca hmm, a z czego to wynika? Bo szczerze, to widziałem różne opinie w tym temacie? Chodzi o strukturę krystaliczną? Jakieś domieszki? Bo twardość tu i tu może być podobna.

Edit: dobra, węglówka może być twardsza, ergo lepiej trzyma ostrość. Ale maksymalna ostrość niekoniecznie wynika z samej twardości, hmmm, czas na dalsze poszukiwania.
  • Odpowiedz
@Pantokrator: aż taki dobry z materiałoznawstwa nie jestem kiedyś na knives.pl był temat w którymś ktoś nawet pokazywał różnice w takiej stali pod mikroskopem. Niestety nie jestem w stanie tego znaleźć ;) prawdopodobnie chodzi właśnie o struklturę stali, ułożenie węgla w niej itd. bo tam krystaliczna struktura to chyba nie jest. ale mogę się mylić ;) Druga kwestia, to jeden kawałek stali inaczej zachartowany będzie miał inne właściwości tnące bo
  • Odpowiedz