Wpis z mikrobloga

Co polecacie zrobić jeśli mam podejrzenie, że komputer jest zainfekowany?
Przygasł mi na chwilę ekran i wyskoczył komunikat, chyba jako reklama spotify ( hacked by blablabla ). Wyłączyłem kompa,
teraz korzystam z innego neta na lapku, ale w sumie nie wiem co mam z tym zrobić?
Mógłbym offline zrzucić pliki przez pendrive ( ale nie wiem czy na pena nie wskoczy wirus ) na lapka i formatować kompa.
mam tam na kompie tylko Malwarebytes a Bitdefender ma tylko instalator offline więc nie wiem jak tam przeskanować kompa :D
( nie miałem antywira, bo nie korzystam z dziwnych stron )
Hasła zmieniam, gdzie ważniejsze rzeczy są.

Mail i bank nie ruszany był ( hasła mam wszędzie różne ). Narazie nie widziałem problemów z logowaniem. Bezpieczne jest korzystanie z neta z modemu czy lepiej inne źródło ( net z sieci komórkowej? )?

Jest jakiś plan w necie na takie akcje? Wiem, że kiedyś chyba @niebezpiecznik-pl lub @ZaufanaTrzeciaStrona mieli poradnik jak zabezpieczyć kompa.
Ogólnie nawet nie wiem czy komp shakowany czy tylko reklama wepchana w spotify ale jak przygasł ekran to trochę uwierzyłem w treść tego komunikatu

edit: może jakieś livecd z unixem i skanować jakoś z poziomu linuxa? lub tryb awaryjny coś "chroni" i można na nim coś sprawdzić bezpiecznie?

#komputery #it #bezpieczenstwo #security #kiciochpyta
  • 10
  • Odpowiedz
@Lewo:
Możesz wystartować jakąś dystrybucję Linuxa i przeskanować. Najlepiej nie jednym a kilkoma antywirusami, żeby mieć pewność.

Kopiowanie ważnych plików na pendrive to tez dobry pomysł, może są zainfekowane, a może nie ale warto je mieć w razie czego, w najgorszym razie możesz je przeglądać, używac lub skopiować pod linuxem albo pod jakąs wirtualną maszyną - jeśli wirtualny system nie zostanie zainfekowany i skanowania nie przyniosą żadnego rezultatu to można
  • Odpowiedz
ja robiłem takie rzeczy na Ubuntu, tylko jak będziesz tworzył pendrive to nie zapomnij zostawic troche miejsca na ewentualne pliki i programy które zainstalujesz, jest tam taka opcja. Co do wyspecjalizowanych dystrybucji to się nie wypowiadam bo nie miałem z nimi do czynienia.
Ja uzywałem ClamAV do skanowania partycji windosowych, ale tu masz dłuższą listę: http://www.makeuseof.com/tag/free-linux-antivirus-programs/

Większość ma ładny interfejs graficzny, więc nie musisz robić w konsoli zbyt wiele, może poza samą
  • Odpowiedz
@dendrofag: ubuntu mam jakas wersje na płytce, na fonie zrobię hotspota. bo w ubuntu mozna instalowac "klikajac" z centrum oprogramowania a nie ciągnąc tysiąc zależności z konsoli? ( tylko chyba nie zawsze aktualne appki były ). Bede próbował zainstalować jak mówisz ClamAV.

A wcześniej spróbuje rescue disk do bitdefendera zanim odpalę unixa.
  • Odpowiedz
@ZaufanaTrzeciaStrona: mam podłączony taśmą sata z zasilacza. na lapku nie mam takich kabli. A dlaczego na potencjalnie zainfekowanym komputerze skanowanie dysku jest gorsze niż odczepienie i przyłączenie do innego?

Domyślam się, że chodzi o to, że jakbym podłączył dysk z PC do lapka to byłby drugim dyskiem, przez co, MBR brane byłoby z dysku lapka i uruchomiłby się czysty system.
A wirus bez "włączenia" się z zainfekowanym systemem nie jest groźny dopóki bym go jakoś nie uruchomił własnoręcznie? Dobrze rozumiem?

A z poziomu Ubuntu jakie programy polecacie,
  • Odpowiedz
@uppss: skanowałem już tym. z tego systemu "kasperskiego" kopiowałem pliki ( to chyba jakaś nakładka na unixa ).
@ZaufanaTrzeciaStrona hmm, nie "uruchamiałem" zainfekowanego systemu, tylko z płyty ratunkowej.
nie chcę wklejać linka, ale jak ostatnio wchodziłem na stronę "dolnośląskie centrum filmowe" zeby zobaczyć repertuar, a teraz w wynikach w google jak wpisuje "dcf wrocław" jest napisane "ta witryna mogła paść ofiarą ataku hakerów" to mogło to zainfekować kompa?
virustotal
  • Odpowiedz