Wpis z mikrobloga

[SN a PKW] Zmiany w ustawie o Sąd Najwyższy to klęska demokracji w Polsce! Po tych zmianach trójpodział władzy przestanie faktycznie istnieć, bo sądownictwo podległe rządzącym to sądownictwo, które nie jest bezstronne. Ale jest jeszcze jedna ważna kwestia związana z tymi zmianami.

Zmiana w SN wpłynie znacząco na skład i funkcjonowanie Państwowa Komisja Wyborcza (PKW). Dlaczego?

Dlatego, że PKW składa się z 9 sędziów – po trzech z Trybunału Konstytucyjnego (TK), Sądu Najwyższego (SN) i Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), wskazanych przez prezesów tych instytucji. TK i SN w rękach rządzącej partii oznacza, że 2/3 składu PKW będzie z politycznego nadania.

Zatem podporządkowanie Sądu Najwyższego władzy wykonawczej to koniec funkcjonowania Państwowej Komisji Wyborczej jaką znamy tj. instytucji bezstronnej w swoim działaniu i odseparowanej od nacisków politycznych. Piszę to również na podstawie blisko 15 lat pracy w tematyce wyborczej, mając wielokrotny kontakt z PKW.

A dlaczego ważna jest apolityczność PKW? Bo do jej zadań należy m.in.
- weryfikacja sprawozdań finansowych partii i jej komitetów wyborczych, od której zależy uzyskanie przez partie środków publicznych na funkcjonowanie – mówiąc kolokwialnie – O TYM CZY PARTIA DOSTANIE KASĘ DECYDUJE PKW
- sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego,
- powoływanie i odwoływanie komisarzy wyborczych,
- rozpatrywanie skarg na działalność okręgowych komisji wyborczych oraz komisarzy wyborczych,
- ustalanie i ogłaszanie wyników głosowania i wyników wyborów w zakresie określonym przepisami szczególnymi kodeksu.

Oczywiście partia, które nie zgadza się z decyzją PKW może się od niej odwołać. Ale gdzie? … do SN!!! Koło się zamyka.

Koniec niezawisłości Sądu Najwyższego to koniec niezależności Państwowej Komisji Wyborczej, czyli brak gwarancji demokratycznych wyborów i równego traktowania partii politycznych.

Podajcie dalej. Adam Sawicki.

#neuropa #4konserwy #polityka #pis #bekazpisu #prawo #wybory
  • 3
@havermeyer:

Wiemy dziś, że po wejściu w życie przygotowanej przez PiS ustawy o Sądzie Najwyższym nastąpi wymiana członków Państwowej Komisji Wyborczej. Po trzech członków deleguje do PKW: Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny. Czyli sześciu członków na pewno będzie delegowanych z poparcia PiS. Trzeba pamiętać, że PKW organizuje i nadzoruje przebieg wyborów, oraz rozlicza sztaby wyborcze z wydatków. W związku z tym przyznaje albo cofa dotacje dla partii politycznych.
@drMuras:

Niemcy:

W komisjach ds. powoływania sędziów zazwyczaj większość stanowią sędziowie wyłaniani przez sędziów, bez żadnych wpływów władz politycznych. Władze landowe czy federalne powołują lub mianują tak wyłonionych kandydatów i najczęściej jest to formalność. Sędziowie od momentu powołania w ogóle nie zależą od żadnej innej władzy. Ministrowie nie sprawują kontroli nad sądami nawet organizacyjnej, tak jak ma to miejsce obecnie w Polsce.

Hiszpania:

Parlament wybiera 20 członków Naczelnej Rady wyłącznie z