Wpis z mikrobloga

A co oferuje razem? Jaki ma pomysł naprawy Polski?


@WilecSrylec: Zwrot w stronę socjaldemokracji. Myślę, że gdyby obywatele byli mocniej związani z państwem, wchodzili z nim w pozytywne relacje, doświadczali jego opieki, to atak na instytucje liberalnej praworządności, na demokrację, byłby trudniejszy. Skala frustracji na (tak sobie funkcjonujące) państwo ułatwia atak na jego instytucje pod płaszczykiem uzdrawiania sytuacji.

Moim zdaniem należy budować państwo partnerskie dla obywatela, które zajmuje się stosunkowo szerokim
rotestujecie więc oczekujecie zmian. Chcecie wybrać 'mniejsze zło'?


@WilecSrylec: Przede wszystkim odwołania tej "reformy".
Niektórzy chcą starego porządku, inni uczciwszej reformy - ale cel protestów w ponad 130 miastach jest jeden główny.
Zwrot w stronę socjaldemokracji


@BongoBong: A tak przy okazji jesteś może w stanie przestawić minusy socjaldemokracji (socjalizmu ustanowionego demokratycznymi metodami) ? Pytam bo masz często trafne komentarze, ale zaskakuje mnie Twój zjazd w stronę Razem. Specem nie jestem, ale duża część społeczeństwa ma opory co do tego ustroju (SD), głównie chyba dla tego, że socjalizm prowadził do abominacji, i w wielu miejscach po prostu nie działał. Idea dobra, ale świat i
@Mudok: Pojęcie socjaldemokracji przeszło ewolucję. Kiedyś rzeczywiście oznaczało przejście do socjalizmu demokratycznymi metodami. Dzisiaj oznacza uregulowany kapitalizm z rozwiniętą rolą państwa w sferze usług publicznych, redystrybucją, regulacjami zapobiegającymi negatywnym skutkom kapitalizmu.

Socjalizm rozumie się jako ustrój w którym środki produkcji są społeczne. Tego współczesna socjaldemokracja nie postuluje. Choć zarazem opowiada się za tym, by taki rodzaj własności w gospodarce istniał np. jako spółdzielnie czy własność państwowa, czy komunalna. Nie ma być