Wpis z mikrobloga

Jak to jest z energią ze źródeł odnawialnych? Wiatrowa, słoneczna, jakieś pływy, fale etc.
Słyszałem że na każdą jednostkę mocy z takich niestałych źródeł (w końcu może przestać wiać, albo będzie chmurka), musi być "w gotowości" jednostka mocy do odpalenia w takim wypadku z elektrowni na węgiel.
To prawda? Jak to się ma do elektrowni szczytowo-pompowych?
#pytanie #energetyka #prad
  • 14
@remek4x4 @remek4x4 przez zieloną energię w północnych Niemczech jedna z elektrowni węglowych w północnej Polsce działa jako szczytowa. Najlepiej jako szczytowe działają gazowe (czas potrzebny do synchronizacji od uruchomienia od zera to około 5-15 minut)
przez zieloną energię w północnych Niemczech jedna z elektrowni węglowych w północnej Polsce działa jako szczytowa.

@soadfan: która to? I skąd takie informacje? Czy bez Niemiec nie działałaby jako szczytowa ze względu na techniczną starość?

Słyszałem że na każdą jednostkę mocy z takich niestałych źródeł (w końcu może przestać wiać, albo będzie chmurka), musi być "w gotowości" jednostka mocy do odpalenia w takim wypadku z elektrowni na węgiel.

To prawda?


@
Nie, działałaby normalnie


@soadfan: skąd pewność?

północno-zachodnia Polska.

ZEDO?

Na ten moment połączenia w Krajniku jest wyłączone, a to na południu mamy zainstalowany przesuwnik fazowy - skąd więc ten zły wpływ na tajemniczą elektrownię w PL?
mówię o elektrowni pomorzany.


@soadfan: wchodzącej w skład ZEDO. Czyli jedna z najstarszych i najmniej sprawnych elektrowni w kraju, której koszta operowania są z tych właśnie tytułów wysokie - zupełnie normalne, że pracuje jako źródło szczytowe. Skąd opinia, że to przez zieloną energię w północnych Niemczech? Jakieś realne podstawy do takich twierdzeń?
wiem to z pracy, od osób, które zjadły zęby na energetyce (40 lat doświadczenia). Dodatkowo ich wiedza jest zdobyta od inspektorow na danym obiekcie.


@soadfan: spodziewałem się takiej odpowiedzi. Zero odniesienia do połączeń transgranicznych, wieku jednostek, ich ekonomii itp. Może te osoby nie zauważyły, że ich obiekt nie jest już tak nowy jak podczas gdy zaczynali tam pracę?