Wpis z mikrobloga

Cześć mirki i węgierki!
Znowu trochę czasu zleciało od mojego ostatniego wpisu o życiu w Belgii. Dziś sobie pogadamy o największym wydarzeniu w Gandawie - Genste Feesten.

Strona wydarzenia: https://gentsefeesten.stad.gent/en
Angielska wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Gentse_Feesten

Tak więc w piątek rozpoczęła się 10 dniowa najba. Uliczny artyści wyszli na ulicę, od grajków, przez murzyna skaczącego przez rowerową oponę (true story) po ludzi przebranych w ciuchy z przyczepionymi owocami i warzywami.
Poza tym częstym widokiem są "Stroppendragers".
W 1540 cesarz Karel V kazał przejść w białej płachcie i z zawieszonym stryczkiem tym, którzy sprzeciwiali się władzy. Po kilkuset latach możliwość takiego przejścia podczas Genste Feesten to honor i symbol dumnego oporu przeciwko tyranii.

Miasto ma 250k ludzi a odwiedzających w weekendowe noce może być drugie 250k. Tak więc szacuje się, że przez te 10 dni przyjeżdżają 2 miliony osób stawiając imprezę sumarycznie jako jeden z największych festiwali w Europie.
Mniejsze bary zamykają swoje wnętrza i robią z nich alkoholowe magazyny a na zewnątrz stawiane są tymczasowe lady gdzie można kupić alko.
Miasto przygotowało się całkiem ok na imprezę, bardzo dużo rozstawionych pisuarów więc nie ma obszczanych murów mimo takiego spędu ludzi. Policji w mundurach dosyć mało mi się wydawało, 5-6 osobowe patrole mnie mijały ale pewnie kawałek poza centrum są ustawieni w gotowości + tajniacy. Betonowe barykady już chyba wchodzą w normalny widok masowych imprez na zachodzie.
Muzycznie nawet jak nie znam nazwisk z rozpiski to każdy znajdzie coś dla siebie. Atmosfera jest wyluzowana, ludzie fajnie się bawią. Szkoda jedynie turystów, którzy nie wiedzieli o festiwalu, ponieważ sceny, namioty i stoiska totalnie zakrywają piękną architekturę.

Ostatni dzien - zawsze niedziela, nazywana jest dniem pustych portfeli, w sumie sie nie dziwię.
#skzuk #skzdeu #emigracja #belgia
sukcez - Cześć mirki i węgierki!
Znowu trochę czasu zleciało od mojego ostatniego wp...

źródło: comment_KUn9JTcT77szR6F3KALkMmWNGJ5Hjtuo.jpg

Pobierz
  • 4