Wpis z mikrobloga

Dwóch młodych niemieckich żołnierzy uzbrojonych w Panzerfausts i mausery, maszerują wzdłuż ulicy Bankowej w Lubaniu na Dolnym Śląsku.
Pod koniec wojny, kiedy Niemcy ponosili coraz więcej ofiar, a rezerwy były na wyczerpaniu, członkowie Hitlerjugend, nawet 11-12 letni, walczyli na pierwszej linii frontu, zwłaszcza podczas obrony Berlina.

Marzec 1945 r.

#ciekawostki #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #fotografia #fotohistoria
wojna - Dwóch młodych niemieckich żołnierzy uzbrojonych w Panzerfausts i mausery, mas...

źródło: comment_KxHb7ck7VGGwiWMUKMJXNugng6Rf2kYL.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@wojna: Co ciekawe walki o Lubań toczyły się od 17 lutego do kwietnia, zniszczono 80% miasta a jak dobrze pamiętam Armia Czerwona straciła tam koło 200 czołgów a dowódcą Volkssturmu był człowiek o nazwisku Gomolka. Podobnie długo walczono min. o Pieńsk nad Nysą Łużycką (od lutego do kwietnia) a ciężkie walki toczyły się na drogach do Zgorzelca, choćby pomiędzy Gronowem i Żarską Wsią Armia Czerwona straciła 60 czołgów.

Więcej fotek
  • Odpowiedz
@dzieju41: Chętnie sam bym Cię oprowadził ale niestety dziś w domu nie jestem. Jakbyś chciał coś zobaczyć ciekawego to polecam Ci zwiedzić:

- cmentarz II Armii Wojska Polskiego na ulicy Bohaterów II Armii WP (przy wyjeździe ze Zgorzelca)
- na Ujeździe bunkry poniemieckie, prawdopodobnie produkowano w podziemiach rakiety V1/V2 podobnie w Sieniawce, na samym Ujeździe dosyć ciekawa bitwa pod Moysem
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Moys
- budynek Domu Kultury który jest pomnikiem wojny Prusko-Francuskiej spod którego wg Wołoszańskiego biegną tunele pod Nysą (miejska legenda osobiście usłyszałem ją od miejscowego milicjanta z czasów PRL, Wołoszański niby georadarem
  • Odpowiedz
@AndrusZgc: Akurat wczoraj po południu zwiedzałem Goerlitz po raz kolejny zresztą, w Zgorzelcu z racji tego, że mieszka tu rodzina żony bywam przynajmniej 2 razy w roku, co nieco (może nie militarnego) w międzyczasie pozwiedzałem.
  • Odpowiedz
@wojna: @AndrusZgc: tutaj ciekawym wątkiem jest też odpowiedź na pytanie czemu akurat tego miasta Niemcy bronili tak mocno? Odpowiedzią zapewne są podziemne kompleksy znajdujące się w okolicy :)
  • Odpowiedz
@kepa0: albo też dobre i o wiele łatwiejsze drogi przez Liberec na Prage co mogło odciąć siły Schornera w Czechach. Chociaż może po prostu tam dali radę zorganizować dobrą obronę.
  • Odpowiedz
@Hetman11: jest tego mnóstwo na dedykowanych fan page'ach jak ten. Sam widzisz, że wojna przekleja stąd jakieś 70 procent swojego kontentu + przepuści przez translator podpis zdjęcia - stąd czasami idiotyczne błędy. Pozdrawiam cieplutko. PS. Ja polecam od siebie założyć konto na pintereście. Tam czasami są takie perełki, których próżno szukać samemu.
  • Odpowiedz