Wpis z mikrobloga

#PRZYSPIESZ Manifest akceleracjonistycznej polityki

Kapitalizm zaczął ograniczać możliwości technologii, a na pewno kieruje ją ku zbyt wąskim i zbędnym celom. Wojny patentowe i monopolizacja idei ukazują zarówno anachroniczny stosunek kapitału do technologii, jak i to, że potrzebuje on wyjścia poza regułę konkurencji. Akceleracyjne osiągnięcia neoliberalizmu nie zmniejszyły ani pracy, ani stresu. Zamiast w świecie podróży kosmicznych, szoku przyszłości oraz rewolucyjnego potencjału technologii, żyjemy w epoce, w której rozwijają się jedynie konsumenckie gadżety. Niekończące się iteracje tych samych, podstawowych produktów podtrzymują marginalny popyt kosztem przyspieszenia ludzkości jako takiej.


#publicystyka
  • 7
@urs6: Gdyby konserwatyści potrafili pisać takie manifesty to świat byłby lepszym miejscem. Bardzo enigmatyczny tekst, ale są tam też ustępy przez które włos mi się jeży ot np. o zdobyciu władzy (paradygmat marksistowskiej siły) nad ideami, o przywróceniu mocy idei oświeceniowych, o koncepcjach nowych ideałów. Dość straszny tekst, ale ten przymiotnik nie oznacza tutaj - źle napisany - ale - wywołujący Angst, drżenie -.
@urs6:
Globalna technodyktatura. Gardzę. Gdzie w tym wszystkim ludzie?

Konserwatyści nic nie potrafią

( ͡° ʖ̯ ͡°) Co jest lepszego w tysięcznej wariacji na temat odtworzenia mitu marksistowskiego raju?
@urs6: Przecież jest tam wszystko: marzenie o globalnej rewolucji, racjonalistyczne, scjentystyczne mrzonki, nowy człowiek, uciskani pracownicy, "kapitalistyczne relacje społeczne". Sami zresztą na Marksa się powołali.

A o władzy (także w sferze idei) jest cały ten tekst. Mamy więc nie tylko wzmianki o "władzy", ale też o "hegemonii" i o "post-kapitalistycznym planowaniu", a nawet o "maksymalnym opanowaniu społeczeństwa".

Osobiście uważam, że równie dobrze można by się zachwycać Hitlerem. Ideologia nad człowiekiem.

Choć
@flamel: Nie, nie chodzi o rewolucje w sensie klasyczne przejęcie władzy, a o rewolucje jak rewolucją jest rewolucja technologiczna ostatnich 10 lat (smartfony choćby). Zmieniła się codzienność milionów ludzi. W tym momencie dostęp do technologii, wiedzy czy nawet świadomość jej możliwości ma niewiele osób, procenty. Państwa wydają pieniądze na naukę i badania którą kapitalizują lub blokują za pomocą praw patentowych firmy, w gruncie rzeczy odwołanie się do oświeceniowych wartości jest bardzo