Wpis z mikrobloga

Mirki - jak to jest z postprocesorami do maszyn #cnc? Wiem, że przy dużych przemysłowych maszynach pisze się postprocesory do #cam pod konkretne maszyny, ale...

My mamy w #fablab kilka niedużych frezarek 2,5D, które sterujemy po prostu z #mach3, #linuxcnc czy #cncgraf (do frezarki #infotec).

Szukając postprocesora do #solidcam elektronika siedząca w danych frezarkach ma dla nas jakiekolwiek znaczenie, czy po prostu musimy mieć procesor np. do Macha i tyle?

Bo na logikę wydaje mi się, że z Macha idą już do maszyny konkretne sygnały sterujące pracą silników krokowych, więc mózgiem jest w tym przypadku Mach i to właśnie pod niego powinien być zrobiony postprocesor. Dobrze myślę?
  • 11
  • Odpowiedz
@Majsterkowo nie tylko "logika" czyli interpreter gkodu sie liczy, ale i fizyczne możliwości maszyny - pole robicze, opcje typu chłodziwo itp, zakres posuwów, obroty, zakres narzędzi (i wynikający z tego wszystkiego zakres feedrate materiału-na-ząb frezu przy danych obrotach, danej srednicy narzędzia i ruchu z jakąś prędkością wględem materiału)...
  • Odpowiedz
@hrumque: No tak - ale takie rzeczy, jak pole robocze, zakres posuwów, obroty i całą resztę "fizycznych" parametrów maszyny mam zdefiniowane w Machu. Więc tak na dobrą sprawę potrzebuję po prostu, żeby Mach rozumiał wszystkie komendy, które zostaną wygenerowane przez CAM.
  • Odpowiedz
@Majsterkowo cam tez to musi znać. Chocby dlatego, by nie wymyslił sobie objazdu gdzieś poza zakresem maszyny (co mach zignoruje, walnie błąd lub krancówkę i robota w piach), tak samo z zakresem obróbki - to w gkodzie ma być zapisane (i po to jest cam, by sobie to policzył) jak dla danego materiału i narzędzia maszyna ma pracować, w dodatku w problematycznych miejscach - na łukach nawrotach itp. Inaczej bedziesz łamać
  • Odpowiedz
@Majsterkowo: oczywiście to wszystko jeszcze zależy do jakiego CAMa to jest postprocesor. Ja tam się nie znam, pracowałem tylko z kilkoma, i zamiast "konstruować cama" - używalem czegoś najprostszego co nie powodowało wywalania się MACHa (a to jest nagminne - gdy usiłujesz używać łuków, aproksymacji i współrzędnych względnych/bezwzględnych itd), najwyżej ręcznie dopisując brakujące włącz/wyłącz chłodzenie itp.
  • Odpowiedz
@Majsterkowo: Coś cię tutaj w konia robią. Pod 2.5d wystarczy normalny postprocesor że sterowania fanuc. Jedyne co może nie działać, to cykle, wymiana narzędzia, i kod powrotu do bazy ( jeśli postprocesor dla innej maszyny ) wymiarów pola roboczego max. Obrotów itp. Nie musisz mieć w postprocesorze, bo to są wartości które znasz, np. Ja sobie ustala w cam obroty 25k i cam mi to wygeneruje, ale maszyna nie, bo
  • Odpowiedz
Ja sobie ustala w cam obroty 25k i cam mi to wygeneruje, ale maszyna nie, bo ona ma 12k max


@MarioMAX: no i co się stanie?
W CAMie myśli że zadał 25K i tyle się będzie kręcić, więc posuwy też ustali adekwatne do 25K. A realnie urządzenie ma maks 12K i tyle się będzie kręcić, a posuwy będzie realizować zgodnie z tym, co w gkodzie - czyli dla 12K zbyt
  • Odpowiedz
postprocesor że sterowania fanuc


@MarioMAX: aa tu jest jeszcze jeden zonk możliwy. Zależnie od ustawień - fanucowe sterowanie może zawierać łuki robione na współrzednych kołowych lub kartezjańskich, i na wzgłędnych/bezwględnych. I to jeszcze z różną precyzją podawane. W złym przypadku - mach będzie wywalał się na łukach "Radius to end of arc differs from radius to start"
  • Odpowiedz
@hrumque: Maszyna wyrzuci błąd, mach zignoruje, trzeba o tym pamiętać. Do każdego narzędzia ręcznie się wpisuje VC i posuw na ząb, cam sobie obniża posuwy w narożach itp. o ograniczeniach maszyny trzeba po prostu pamiętać.
  • Odpowiedz