Wpis z mikrobloga

Cień węża

El Castillo – mezoamerykańska piramida schodkowa położona w centrum starożytnego miasta Chichén Itzá w Meksyku. Budowla składa się z dziewięciu platform i świątyni znajdującej się na szczycie. Łącznie mierzy 30 m wysokości oraz 55 m długości u podstawy. Na jej szczyt wiodą schody znajdujące się z każdej strony budowli. Hiszpańska nazwa El Castillo oznacza Zamek i została nadana w XVI wieku przez konkwistadorów, którzy dopatrzyli się w niej architektonicznych podobieństw do europejskich budowli.
Dokładne badania El Castillo wykazały, że Majowie, którzy ją wznosili posiadali szeroką wiedzę z zakresu matematyki, geometrii i astronomii. Jednym z najciekawszych dowodów na to jest zjawisko, które można zaobserwować podczas wiosennej i jesiennej równonocy, gdy narożnik piramidy rzuca wężowaty cień na północną ścianę budowli. Wraz z zachodzącym słońcem zmieniający się cień przypomina wijącego węża. Efekt wzmacniają dodatkowo znajdujące się na końcach balustrad rzeźby głów pierzastych węży.
Ostrożnie przyjmuje się, że piramida ma także związek z kalendarzem słonecznym, tolteckim i majańskim. Każde z czterech schodów, które prowadzą na szczyt, posiadają 91 stopni co daje wynik 364 plus szczyt platformy. Łącznie to 365, co odpowiada liczbom dni kalendarza słonecznego. Ponadto budowla posiada 52 uwydatnione płyty na każdej ze ścian. 52 to liczba lat, które składają się na jeden toltecki cykl. Z kolei każda z dziewięciu platform przedzielona jest schodami na dwie części. W ten sposób wychodzi liczba 18, która odpowiada liczbie miesięcy w kalendarzu Majów.
W 1988 stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś w 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

żródło

timelapse pokazujący cień

panorama sferyczna z lotu ptaka

Odkrywaj świat z wykopem ---> #exploworld

#fotografia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #historiajednejfotografii #architektura #podroze #exploworld
Artktur - Cień węża

El Castillo – mezoamerykańska piramida schodkowa położona w ce...

źródło: comment_xZG9gqTi6erNlvLoEiqXbVtTt07fqJim.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Artktur: Skorzystam z okazji I pochwale się ze bylem w Meksyku 2 razy I pewnie za rok tez pojadę. Jak dla mnie najlepsze miejsce na urlop cudowne plaże i niesamowite historyczne miasta do obejrzenia. Chichén Itzá jest bardzo znana, ale są inne miejsca, gdzie Nadal można wejść na szczyt piramidy lub poczuć się jak odkrywca i w dżungli odkryć mniejsze piramidy gdzie niema żadnych turystow.
Ogolnie polecam.
  • Odpowiedz
Mi się wydaje, że kiedyś budowali względem patyka i cienie który rzucał, tak wyznaczali punkty skrajne budowali, dlatego wychodziło im to tak prosto.
a teraz naukowcy sądzą, że oni to byli wielce obeznali z astronomią, bo wiedzieli kiedy słonce jest w jakimś tam cyklu szmery bajery. A moim zdaniem to wypadek przy pracy.
  • Odpowiedz