Wpis z mikrobloga

Hej, wczoraj już pytałem o dysk, ale dziś jest trochę inna sytuacja, więc nie bijcie.

Tak na szybko: dysk zewnętrzny się zepsuł, w różnych miejscach/programach wyskakują różne błędy, np:

- "przed użycie dysku musisz go sformatować"

- "główna tabela danych dysku jest uszkodzona"

- "struktura dysku jest uszkodzona i nieczytelna" - po podpięciu przez nowy kabel

- Clonezilla: "not ntfs partition, ntfs mount error 5" (przy próbie zgrania kopii tego dysku na inny dysk)

- TestDisk nie pamiętam co wyszukał w krótkiej analizie, ale w długiej się działał tak, że skończyłby za jakieś kilka lat

ALE co najciekawsze: zauważyłem, że dysk najpewniej został uszkodzony przez kabel, bo kiedy tymże starym kablem podłączyłem prawie nowy i nieużywany, to też był nieczytelny i przy podpięciu przez nowy kabel wymagał formata (po jego zrobieniu działa normalnie).

No i cóż, wie ktoś może o czym świadczy test kablowy? Czy to znaczy, że dysk jest uszkodzony fizycznie i sam nic nie wskóram lub muszę uskuteczniać cuda na kiju typu schładzanie dysku?

Bardzo mi się przyda każda informacja, oprócz powyższego pytania to w szczególności interesuje mnie co z tą Clonezillą (mój błąd czy błąd programu czy dysk zbyt zepsuty) oraz jak ewentualnie inaczej spróbować zrobić kopię (dd-0.5 nie chce prawidłowo działać na win7 64 bit nawet w trybie zgodności - potrafi ktoś go uruchomić na takim systemie?).

Jeśli ktoś pomoże mi się z tym uporać, to odwdzięczę się jakimś miłym prezentem, bo wiem ile to kosztuje na hehe wolnym rynku.

#informatyka #dyski #pomocy #pytanie #pytaniedoeksperta #komputery
  • 2
@fishery: Dzięki za odpowiedź, miałem odpisać jak spróbuję, ale boję się gmerać przy tym ustrojstwie, obudowa wygląda na niezdejmowalną/ciężką do zdjęcia. Ale dzięki mimo wszystko.