Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi misiaczki czy jeśli mam wodę z kranu o parametrach KH 7 a GH 10 to czy mogę już do niej wpuścić pyszczaki (teraz pływają tylko 2 na próbę :) ? Woda była dziś zalana , ale mam już używany fitr kubełkowy (biologia) i dwa filtry wewnętrzne (mechanika). W akwarium jest dużo skał koralowych i piasek kwarcowy, a te dodatki podobno jeszcze podnoszą twardość ogólną wody. Co robić ?
#akwarystyka
Pobierz NiebieskaMirabelka - Powiedzcie mi misiaczki czy jeśli mam wodę z kranu o parametrach...
źródło: comment_GGv5eaUTHG7Sr9PToLRSUyWeS1seP7B6.jpg
  • 33
@fishery: No cykl to swoja droga ale czy jesli takie parametry jakie opisalam pozostana to czy bedzie ok ? Dziś jeszcze kupie test ph to tez napisze jakie sa wartosci. A czy te skaly wapienne nie ppdniasa mi jakos dyrastycznie twardoci ? Kurcze od tygodni czytam i mam wrazenie ze im więcej wiem tym jestem glupsza w tym temacie.
@NiebieskaMirabelka: Takie akwarium jest za małe na pyszczaki i na tego plektokomusa. Parametry pH i twardości okej. Daj i tak dojrzeć, tydzień co najmniej przy dojrzałym biologu.
Wpuść tutaj parkę Altolamprologus compressiceps shell i do tego 2-3 parki Neolamprologus multifasciatus, tylko muszli dorzuć, a obecną obsadę oddaj, nie ma co ich męczyc(zwłaszcza, że widzę po tym M. cyaneorhabdos, że już i tak jest na skraju :/).
@Papja: Teraz pływają sobie dwa yellow i ten Maingano i będę je oddawać bo kupię 2 samce Saulosi i 6 samic i tak chcę zacząć. Dziś zmierzyłam PH i jest ok 8 więc właściwie idealnie i mierzyłam jeszcze NH3 i NH4 i jest ok 0,05 więc też jest ok, przynajmniej na dzień dzisiejszy. A powiedz mi od czego ten Maingano ma taki wklęśnięty brzuch ? Bo domyślam się że po tym
@NiebieskaMirabelka: Kup 1 samca i 3 samice, oszczędzisz sobie wyławiania trupów, albo półtrupów. Ale poczekaj z tym jeszcze aż NH3 i NO2 spadną do 0.
NH3 0.05 nie jest okej, musi być zerowe, w innym wypadku podtruwasz ryby.

Nie tylko wklęśnięty brzuch, są też inne objawy, wypłowiałe barwy i wygląd płetw min. Jak dla mnie zła dieta+problemy z azotem, co skutkuje zaburzeniem homeostazy i problemami z florą bakteryjną.
@Papja: Ja otrzymałam ryby już w taki stanie razem z akwarium. Jak zapytałam Pana jak często karmił ryby to powiedział że daje im garść suchej (nawet nie przeznaczonej dla malawi) raz na miesiąc :/ W akwarium było jeszcze 10 sztuk pielęgnic zebra i jedna sztuka akary pomarańczopłetwej, która padła mi po ok 2 tygodni :/ Wczoraj wydałam stado zeberek i też nie były już w najlepszej kondycji... Miały chyba martwicę płetw
@NiebieskaMirabelka: 2 samce to proszenie się o kłopoty, a w takim akwarium 6 samic się po prostu nie pomieści. To, że ludzie mają przerybione akwaria nic nie znaczy. Możesz zrobić po swojemu, a potem szukać na szybko możliwości oddania dręczonych ryb, albo zrobić tak ja pisze i cieszyć się obserwacjami. Nie będziesz miała pustego akwarium, to na 100% ;). Saulosi to nie są ryby, których nie widać.
@Papja: A czy do tych 4 szt Saulosi mogę jeszcze coś kupić ? Bo jednak się będę upierała, że 4 szt to dla mnie jednak trochę mało. Nie chcę zupy, bo też jestem zwolennikiem tego aby baniak odzwierciedlał jak najbardziej naturalne środowisko, ale coś dla siebie też chcę mieć.Znajdzmy proszę jakiś złoty środek :) I jeszcze powiedzmi, czy te NH3 i NH4 same spadną po dojrzewaniu ? Czy mam coś działać
@NiebieskaMirabelka: Poczytaj o cyklu azotowym. Bakterie nitryfikacyjne, przy dojrzałym akwarium, powinny przerabiać NH3->NO2->NO3 w taki sposób, by NH3 i NO2 było wyłapywane i zbijane do zera natychmiast. Pierwsze "stadium" azotu jest bardzo szkodliwy dla ryb, zwłaszcza w postaci NH3 występującej w wodzie o pH powyzej 7, NO2 tez jest bardzo szkodliwe. NO3 za to nie jest juz duzym zagrozeniem i to tylko NO3 powinnismy miec w dojrzałym akwarium.

Jezeli zalezy Ci
@NiebieskaMirabelka: Przy malawce w takim akwarium masz dwie opcje, albo obserwacje i masz harem, albo idziesz w totalne przerybienie i trzymasz 3 samce i 6-9 samic, tak, żeby rozłożyć agresję. Cokolwiek pośrodku skończy się tak, że poszczególne słabsze osobniki będą wykończone po kolei.
@NiebieskaMirabelka: Ta tabelka pokazuje zależność występowania amoniaku pod postacią ciut mniej szkodliwego NH4+ i mega toksycznego NH3 w zależności od pH, ale już interpretacja szkodliwości stężeń jest niezbyt sensowna, bo mam ryby które przy białym okienku już się dawno przekręciły ;).

Generalnie to, że wytrzymała ryba przeżyje w syfnej wodzie niezbyt dużo znaczy, jeżeli chce sie je utrzymywać dłuższy czas w zdrowiu to i NH3/NH4 i NO2 muszą być zerowe. NO3
Dzięki, że piszesz bo z tego testu to g***o wynika. Czyli podsumowując - muszę kupić jeszcze test na NO2 bo to też jest istotne przed wpuszczeniem rybek, muszę czekać aż wszystko będzie na ZERO a te 2 pociechy co mam należy wydać w dobre ręce. A co do rybek to muszę się z tym przespać, pooglądać jeszcze kilka filmików o nich i może mnie przekonasz do ich zakupu :) Powiedz mi jeszcze