Wpis z mikrobloga

Fajne zdjęcie znalazłem. Idealnie oddaje specyfikę pierwszej wojny w zatoce. Płonące szyby naftowe to pierwszy symbol tej wojny Tu o tym więcej pisałem Żołnierze pozujący do zdjęć to drugi. Wojna z czwartą największa armią świata i wielu wieszczyło koalicji straty podobne do Wietnamu...okazała się dla większości żołnierzy "wycieczką turystyczną". Z pamięci cytuję wspomnienia jednego z żołnierzy amerykańskich: Cała ta wojna to był jakiś absurd, jeździliśmy po pustyni w te i z powrotem - 10 mil w jedną 5 w drugą. I tak w kółko szukając czegokolwiek do czego można by strzelić
Irak miał ponad 1 mln żołnierzy ok 5000 czołgów i ta milionowa armia zabiła...147 żołnierzy koalicji.

Tak przy okazji strat to Irak w czasie tej wojny zaatakował też Izrael - wystrzelili kilkadziesiąt rakiet balistycznych SCUD. Straty w Izraelu 74 osoby z tego 2 w wyniku ostrzału, 4 się udusiły w maskach przeciwgazowych reszta zmarła na zawał serca.

Tak przy okazji Izraela to mimo, że oni nie przystąpili do wojny (żeby nie drażnić arabskich koalicjantów) to i tak wydali na działania zabezpieczające ok 600 mln $. (np. ludziom ewakuowanym z zagrożonych atakiem obszarów płacono 20 tys $ dziennie za koszty hoteli itp.) Wojna spowodowała straty dla izraelskiej gospodarki na poziomie 3-4 mld $ Po wojnie dostali "odszkodowanie", ale jedynie 31 mln $ od ONZ i 74 mln $ od Iraku.

Tak przy okazji Izraela to ich siły specjalne przygotowywały zamach na Saddama Husajna. Zamach odwołano po tym jak członkowie oddziału zginęli przygotowując się do akcji. Mieli go zabić rakietą, ale podczas ćwiczeń pocisk eksplodował zabijając kilku członków oddziału.

To jeszcze jedna ciekawostka -wojna zaczęła się od zmasowanych nalotów bombowych. W trochę ponad miesiąca samoloty koalicji zrzuciły 88500 ton bomb. Dla porównania w czasie II wś w nalotach strategicznych na Niemcy zrzucano ok 20000 ton miesięcznie. Piloci Gwardii Narodowej wykonywali średnio 2-3 misje dziennie (Air Force i Navy mniej:) W Iraku to była chyba ostatnia już wojna w historii, w której zastosowano tak intensywne w czasie bombardowania. Po pierwsze nie ma już takiej potrzeby bomby są coraz mniejsze, precyzyjniejsze a rozpoznanie lepsze. Po drugie nie ma już na świecie armii, która byłaby do tego zdolna - amerykańskie lotnictwo dysponuje aktualnie zaledwie 1/3 zdolności uderzeniowej, w porównaniu z 1991r.

Dobra to jeszcze jedna ciekawostka. Pewnie wielu słyszało, że jedną z przyczyn/pretekstów do II wojny w zatoce była broń chemiczna, której nie znaleziono. Wielu koalicjantów poczuło się oszukanych (Tony Blair miał chyba z tego powodu spore problemy). Broń chemiczną ostatecznie po wielu latach odnaleziono w Iraku, ale nie tą co trzeba...znaleźli amerykańskie pociski wyprodukowane w Europie i napełnione w Iraku na zachodniej produkcji liniach technologicznych( ͡° ͜ʖ ͡°)
No dobra a co było powodem I wojny? Oficjalnie inwazja Iraku na Kuwejt, ale to za mało. Amerykańskich podatników gówno obchodził jakiś Kuwejt, a do wojny w demokracjach potrzebne jest poparcie społeczeństwa. Punktem przełomowym, który pozwolił Amerykanom przejść z pasywnej operacji Desert Shield do aktywnej Desert Storm było zeznanie 15-letniej Nayirah przed Komisją Kongresu - głównie fragment o tym jak iraccy żołnierze wyrzucali dzieci z inkubatorów w kuwejckim szpitalu. Historia wstrząsnęła Ameryką. Relacje TV z zeznania oglądało ok 50 mln Amerykanów - poparcie dla wojny skoczyło do 79% - dla Saddama to był wyrok śmierci. Problem w tym, że wszystko było zmyślone. Nayirach to córka ambasadora Kuwejtu w USA, a całą akcje przygotowała agencja PR Hill&Knowlton, która działa też w Polsce...warto wiedzieć jak wywołuje się wojny.


#ciekawostki #stahs #fotohistoria #historiajednejfotografii (skoro tyle literek wyprodukowałem to się chyba nadaje:) #irak
stahs - Fajne zdjęcie znalazłem. Idealnie oddaje specyfikę pierwszej wojny w zatoce. ...

źródło: comment_qEsawUuI0QyhDUQZ8VNiCjD3blhn8vJT.jpg

Pobierz
  • 71
  • Odpowiedz
@wolodia To była taka inwazja jak Polski na Niemcy w 39. Potem już nie było wyjścia i trzeba było odpowiedzieć... ludzi zawsze kupuje się tanim bajerem typu wojna z terroryzmem czy demokracja. Potem i tak już nikt nie będzie pytał co i jak było naprawdę.
  • Odpowiedz
@Ja-qb sprawdzenie, czy ta agencja istnieje i działa w polsce to 7 sek. w internetach.

@wafel93: @Ja-qb:
To są agencje PR, one się nie muszą ukrywać, a ta wraz z agencją Ruder and Finn robiły również #!$%@? w byłej Jugosławii. Fajne chłopaki od gównianej roboty.
  • Odpowiedz
@stahs straty w Wietnamie nie byly aż takie wielkie jak Ci się wydaje 50'000 w ciągu 14 lat, podczas drugiej wojny światowej (Amerykańska interwencja trwała 4 lata) 405'000, Amerykanie dużo zyskali na wojnie wietnamskiej, rozwój zbrojeniowy i wyszkolenie żołnierzy... Byłem, widziałem ale już w 2014 roku, pozdrawiam
  • Odpowiedz
@stahs w wojnie nad zatoka perska, Iran miał straty do miliona żołnierzy, a Iran 250k-500k więc nie wiem skąd to porównanie z Wietnamem, poprawiłes mi humor :)
  • Odpowiedz
@stahs: > Pewnie wielu słyszało, że jedną z przyczyn/pretekstów do II wojny w zatoce była broń chemiczna, której nie znaleziono. Wielu koalicjantów poczuło się oszukanych (Tony Blair miał chyba z tego powodu spore problemy). Broń chemiczną ostatecznie po wielu latach odnaleziono w Iraku, ale nie tą co trzeba...
Więc tak. Po pierwsze chodziło o broń masowego rażenia. Opinia publiczna zrozumiała bomba atomowa - co było bardzo na rękę koalicjantom. Prawdą jest
  • Odpowiedz
@mojmir: różnica między zbrodniami chorwatów i bośniaków a SS karadzica jest tak wielka że inna retoryka i tak się zbytnio nie nadawała. Dzięki temu wielu chorwatów i bośniaków może żyć we własnym państwie a nie wielkiej srbji rojeń milosevica i karadzica.
  • Odpowiedz
Inwazja na niepodległy, wolny kraj, zakończona morderstwem przywódcy, który ośmielił się sprzeciwić amerykańskiemu porządkowi świata. I to samo zrobili w Libii.
  • Odpowiedz
Desert Shield do aktywnej Desert Storm było zeznanie 15-letniej Nayirah przed Komisją Kongresu - głównie fragment o tym jak iraccy żołnierze wyrzucali dzieci z inkubatorów w kuwejckim szpitalu. Historia wstrząsnęła Ameryką. Relacje TV z zeznania oglądało ok 50 mln Amerykanów - poparcie dla wojny skoczyło do 79% - dla Saddama to był wyrok śmierci. Problem w tym, że wszystko było zmyślone.


i to jest właśnie to, dlaczego ja za grosz nie wierze
  • Odpowiedz
No dobra a co było powodem I wojny? Oficjalnie inwazja Iraku na Kuwejt, ale to za mało. Amerykańskich podatników gówno obchodził jakiś Kuwejt, a do wojny w demokracjach potrzebne jest poparcie społeczeństwa. Punktem przełomowym, który pozwolił Amerykanom przejść z pasywnej operacji Desert Shield do aktywnej Desert Storm było zeznanie 15-letniej Nayirah przed Komisją Kongresu - głównie fragment o tym jak iraccy żołnierze wyrzucali dzieci z inkubatorów w kuwejckim szpitalu. Historia wstrząsnęła Ameryką.
  • Odpowiedz