Wpis z mikrobloga

#spacex ...tymczasem w zaciszach laboratoriów pracują specjaliści od nanotechnologii i materiałoznawstwa, nie są gwiazdami rocka jak Elon, nikt nic o nich nie wie, ale badania nad materiałami prowadzone są na całym świecie. Pewnego pięknego dnia powstanie materiał odpowiedni na kosmiczną windę i spacex zbankrutuje w ciągu godziny... ;)
  • 24
  • Odpowiedz
@Gorion103: najlepiej budować od góry i spuścić na ziemię:)
@Voyager-1: wtedy też przyda się spacex, to są tysiące lub miliony ton materiałów ;)

Nanorurki węglowe są obecnie jednymi z najwytrzymalszych znanych materiałów i teoretycznie mogłyby spełnić stawiane tu wymagania. W obecnej chwili nie ma jednak jeszcze technologii wytwarzania ich w wystarczająco dużych ilościach i w żądanej postaci. Teoretyczne obliczenia wskazują na możliwość osiągnięcia powyżej 100 MN·m/kg, a najwyższy do tej pory zmierzony wynik to 63 GPa[3], co w połączeniu z niewielką gęstością oznacza około 40 MN·m/kg. Obecnie prowadzone są intensywne badania nad uzyskiwaniem dłuższych i czystszych nanorurek, oraz nad łączeniem ich w wytrzymałe włókna[4][5][6].

Wśród znanych obecnie materiałów największy iloraz wytrzymałości na rozciąganie przez gęstość mają olbrzymie rurki węglowe – rzędu 60 MN·m/kg[7]. Spełniają one wymagania do stworzenia windy kosmicznej, pod warunkiem że udałoby się wyprodukować wystarczająco długie
  • Odpowiedz
@dragon240994: Na pewno będzie większy i to pewnie kilkunastokrotnie.
@annanya: Jednak nadal ktoś musi robić rakiety, bo kosmiczna winda magicznie wszystkiego nie wyniesie, tylko drastycznie obniży koszty lotów. Jednak nadal potrzeba odpowiednich napędów by dolecieć chociażby na marsa, nie wspominając o technologi kosmicznego cargo.
Pytanie kto miałby to wybudować, jak NASA, gdzie co 4 lata są drastycznie zmienianie priorytety nie może się uporać ze zrobieniem porządnego skafandra kosmicznego.
  • Odpowiedz
@dragon240994: pewnie najtaniej jest się dowiedzieć czym jest grawitacja i ją złamać ;) nauka pokazuje, że szczegóły tkwią w prostocie, teraz to się może wydawać nieosiągalne, a za 20 lat będą się z nas śmiać:D
  • Odpowiedz
@annanya:

w zaciszach laboratoriów pracują specjaliści od nanotechnologii i materiałoznawstwa


Bo jak wiadomo w SpaceX tacy nie pracują i wcale nie są najlepszymi ekspertami od materiałoznawstwa na świecie.
  • Odpowiedz
Pewnego pięknego dnia powstanie materiał odpowiedni na kosmiczną windę i spacex zbankrutuje w ciągu godziny... ;)


@annanya: ITS może sprawić że nawet jak będziemy mieć materiał na taką windę to jej budowa będzie absurdalnie nieopłacalna. Same paliwo jest tanie.
  • Odpowiedz
@annanya: winda kosmiczna po prostu na chwilę obecną nie ma najmniejszego sensu. To już plany wysłania 100+ ludzi na Marsa w ciągu najbliższych 10 lat wydają się być bardziej realne.

Masa problemów:
- kosmiczne śmieci
- warunki atmosferyczne (na pewnych wysokościach pogoda potrafi się drastycznie zmienić)
-
  • Odpowiedz
@annanya: Niestety często nauka pokazuje, że nad danymi zagadnieniami potrafią pracować dziesiątki lat, a i tak z tego mało co wynika. Pamiętam jak w liceum mieliśmy lekcję z doktorem energetyki i mówił o https://pl.wikipedia.org/wiki/ITER
gdzie dopiero ma być odpalany za 2 lata, a elektrownie użytkowe to jeszcze nie wiadomo ile. Mówił, że jak był wtedy nastolatkiem (pan na pewno był po 60tce) to mówili, że 20-30 lat i powstanie taki
  • Odpowiedz
@MatexN: wszystko zależy od szczęścia, taki Einstein wziął się z dupy ze swoją teorią względności i zmienił świat ;)
nie sądzę, by było teraz trudniej, potrzeba geniusza, który wyjdzie po za schematy
  • Odpowiedz
@annanya tą line trzeba by produkować na orbicie
36k km nieprzerwanej super ultra wytrzymałej liny.
A obecne rakiety wynoszą oszałamiające +-5t na GEO.
Nie liczylbym na to w niedalekiej przyszłości. Może za jakieś 200 lat.
  • Odpowiedz
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

GEO - Geostationary Orbit – Orbita geostacjonarna – orbita wokół równika, na wysokości 35 786 km nad powierzchnią Ziemi, z okresem orbitalnym wynoszącym dokładnie jeden dzień. Satelita znajdujący się na tej orbicie zawsze znajduje się nad tym samym punktem na Ziemi.
ITS - Interplanetary Transport System (see MCT)

Jestem botem
  • Odpowiedz