Wpis z mikrobloga

#javascript #react #angularjs #vuejs
Jest sens faktycznie pakować się w spa tylko po to by być "nowoczesnym" i pisać po stronie backendu jedynie API ?

Ps. Czy tylko ja mam wrażenie, że frameworki js do spa wymagają za dużo dodatków do zrobienia czegoś używalnego? (Już pomijając tworzenie API po stronie backendu)
- znacznie szybciej natomiast można uzyskać działający produkt we frameworkach backendowych.

Więc po co? Dlaczego? Czy na początku tworzenia produktu ma to spa jakiś sens?

Jakie wy macie odczucia w tym temacie?
  • 16
  • Odpowiedz
@pandev: IMO SPA to przede wszystkim szybsze działanie aplikacji dla usera końcowego, mniejsze wymagania dla infrastruktury (proste API ma mniejsze wymagania sprzętowe niż aplikacja z np. JSP, a sama strona SPA skompilowana pójdzie na czystym nginxie). Dodatkowo fajnie to wygląda na urządzeniach mobilnych - jak normalna aplikacja. Fajnie też wygląda sprawa cache - cała aplikacja SPA jest z reguły wolnozmienna i może być cachowana w przeglądarce, jak do tego dołożymy localstorage
  • Odpowiedz
@pandev: Oprócz tego co koledzy wyżej napisali, ja dołożę jeszcze swoją cegiełkę - jeśli budujesz bardzo interaktywną aplikację to szybko dojdziesz do etapu w którym będziesz musiał robić to samo dwa albo kilka razy. Na przykład serwis backendowy który zwraca Ci htmla z listą jakiśtam edytowalnych rzeczy, ok spoko. Ale jeśli chcesz np. żeby po kliknięciu "dodaj" pojawił się popup który po zatwierdzeniu dopisze do listy dany wpis jednocześnie zapisując go
  • Odpowiedz
Ja się skupiłem na prędkości developmentu dla nowego produktu web a wy na przeładowaniu strony przez użytkownika koncowego... Serio te milisekundy są nieistotne w tej fazie. Zresztą tak samo jak brak przeładowania strony.

Nigdzie nie mówiłem, że należy całkowicie porzucić ładowanie jsonow i robienie cichych pushy do API. Ale można to zrobić nie tylko po spa.

Internet przeładowaniem stoi i to się nie zmieni jeszcze długo długo póki frameworki do spa będą
  • Odpowiedz
@pandev: frontend to cos wiecej niz tylko calle do API. Majac rozdzial front | backend praca idzie dużo szybciej ze wzgledu na specjalizację. Frontendowiec ogarnie, nie tylko logike biznesowa (modelowanie danych, strzaly do api itd.) ale wyglad, interakcje, roznice miedzy przegladarkami i nie bedzie musial sie martwic o dane tak jak backend nie martwi sie jak to bedzie wygladalo. Majac backend tylko w postaci API latwo tez przejsc na aplikacje mobilne
  • Odpowiedz
Ostatnio tworzyłem prostą aplikację i wybrałem SPA. Po kilku tygodniach również mam bardzo mieszane odczucia czy to była dobra decyzja. SPA jest fajne, ale jak zauważyłeś bardziej czasochłonne. Tworząc stronę tradycyjnie miałbym już sprawę zamkniętą. Korzystam z reacta i nie nadal nie mogę się do niego przekonać. Dla mnie jest zbyt chaotyczny, choć może to kwestia doświadczenia. Może pracując w zespole programistów jest łatwiej, gdyż istnieje bardziej wyraźny podział pracy, ale dla
  • Odpowiedz
@fataler: tak, olać póki co spa bo to gowno i sztuka dla sztuki w przypadku gdy szybciej jestem w stanie zrobić Backend i frontend generowane z mvc a do aplikacji mobilnych osobne api
  • Odpowiedz
@pandev jakieś 15 min temu po straceniu całego wieczoru na czytanie o tych technologiach i oglądanie tutoriali również doszedłem do tego wniosku. Więcej czasu człowiek traci na zastanawianie się jak coś zrobić niż po prostu to zrobić. Nigdy jakoś tak nie podchodziłem do programowania, ostatnio na łeb mi padło ( ͡° ͜ʖ ͡°) i zacząłem się zastanawiać czy nie da się lepiej, nowocześniej. No i da się, ale
  • Odpowiedz
Nawet nowe duże projekty korzystają ze starych technologii, słowo klucz #progwejscia czyli cena za stworzenie działającego biznesu który będzie taki sam jak ten z nowym frontem a mimo to tańszy
  • Odpowiedz