Wpis z mikrobloga

Witold Gadowski (publicysta) - wykłady o islamie

https://www.youtube.com/watch?v=T_si_rahGxo

lub

https://www.youtube.com/watch?v=46pAbZIuMbA

cytaty z artykułu "Wzajemne wpływy różnych cywilizacji w ujęciu cybernetyki społecznej" - Józef Kossecki

Trzecie sformułowane przez F. Konecznego prawo stwierdza niemożliwość syntez cywilizacyjnych. Tylko kultury jednej cywilizacji mogą się łączyć, natomiast mieszanki różnych cywilizacji rozkładają życie społeczne. Przykłady działania tego prawa możemy obserwować w życiu Unii Europejskiej. Dominująca w UE cywilizacja bizantyńska, równouprawnienie kobiet podniosła do rangi obowiązującej normy prawnej, tymczasem wśród imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki dominuje cywilizacja arabska, która odrzuca taką normę – zwłaszcza w ujęciu prawa europejskiego. Poważna część imigrantów i ich potomków stara się pozostać przy swojej cywilizacji i jej normach, odrzucając regulacje obyczajowe UE. Taka sytuacja generuje nieustanne konflikty społeczne, które nabierać będą na sile w sytuacji gdy miejscowa ludność europejska wykazuje stosunkowo niski przyrost naturalny, zaś ludność muzułmańska rozradza się stosunkowo szybko.

Wielkim laboratorium, w którym możemy obserwować działanie również tego prawa, są społeczeństwa Unii Europejskiej. Największy wpływ na jej funkcjonowanie wywierają dwa państwa – Niemcy i Francja. F. Koneczny odkrył, że od czasu zjednoczenia Niemiec pod hegemonią Prus w 1871 roku, w życiu narodu niemieckiego dominuje cywilizacja bizantyńska, również w życiu narodu francuskiego, od czasów Wielkiej Rewolucji dominuje ta cywilizacja . W procesach powstawania i rozwoju UE, od początku decydujący głos mają te dwa państwa. Nic więc dziwnego, że nadały one Unii charakter bizantyński – co przejawia się ciągłym rozrostem unijnego dorobku prawnego i dominacją norm prawnych nad wszystkimi dziedzinami życia społecznego. Społeczeństwa, w których życiu dominuje cywilizacja bizantyńska, przyjmują pozytywnie ten system. Jednak dla ludzi należących do innych cywilizacji jest on obcy i wywołuje sprzeciw. Przykładem tego może być niechęć do asymilacji wielu imigrantów przybyłych do państw UE z krajów islamskich – zwłaszcza tych, w których dominuje cywilizacja arabska.

„W cywilizacji arabskiej podstawą organizacji społecznej stała się zasada samowoli władcy państwa oparta na przepisach Koranu. Cywilizacja ta powstała w ten sposób, że do ludów turańskich przeniknęła ideologia religii muzułmańskiej. Dzięki temu ludy te uzyskały większą trwałość niż ludy turańskie i mogły utrzymywać swą organizację nawet w ciężkich warunkach klimatycznych północnej Afryki i Azji Mniejszej. Cywilizacja arabska jest czymś pośrednim między turańską i bramińską (a w niektórych swych kulturach zbliża się do cywilizacji personalistycznych), wykazuje elementy organizacji wojskowej, ale z drugiej strony pewien sakralizm muzułmański, który zapewnił społeczeństwom większą trwałość i pozwolił na pewien rozwój religijnej etyki autorytatywnej, a nawet nauki i sztuki”


#islam #bliskiwschod #kossecki #gadowski #uniaeuropejska
Pobierz Jedi13 - Witold Gadowski (publicysta) - wykłady o islamie 

https://www.youtube.com...
źródło: comment_lfsG3T42p5mYvxAuqQUN251dWURjwArn.jpg