Wpis z mikrobloga

Dzisiaj opowiem, jak zachować czystość przed ślubem.
Wiem, że dla niektórych temat ten może wydawać się śmieszny, ale do konkretów:

Kiedy się myjemy?
- rano
- wieczorem
- gdy się spocimy (np po treningu, lub gdy jest po prostu gorąco)
- przed wejściem na basem (uwaga: nie w domu, tylko zaraz przed wejściem do basenu, dotyczy to całego ciała! Kobiety: włosów i twarzy także!)
- przed seksem i po seksie (podczas seksu człowiek mocno może się pocić)

A jak już jesteśmy przy tym temacie, to taguje: #religia #katolicyzm

I tutaj przechodzimy do sedna - seks nie jest czymś brudnym sam w sobie.
Kojarzycie te terminy "utrzymanie czystości aż do ślubu", czy "śluby czystości"? Katolicyzm chce zasugerować nam, że seks jest czymś złym (tutaj "brudnym"). To jest nieprawda!

Seks jest czymś wspaniałym. Jeśli wasz związek jest na odpowiednim etapie, to zdecydujcie się na seks, potem na ślub. Nigdy odwrotnie, bo to może mieć złe skutki. Dopasowanie w sprawach takich jak seks jest niesamowicie istotne.

Seks nie służy tylko do przekazywania życia.Ma być przyjemnie, to ma spajać ludzi.

Katolicki termin "brudnego seksu" jest często wyśmiewany w tagach #bekazkatoli i #ateizm - może czasami forma nie jest dobra, ale lepiej żeby do ludzi dotarło czym seks tak naprawdę jest.
Brudny seks jest wtedy, kiedy np. jest łamane prawo.
Racjonalnie - Dzisiaj opowiem, jak zachować czystość przed ślubem.
Wiem, że dla niek...

źródło: comment_ikBQtEM114yqcI1DEluYhPymhpmpsFwb.jpg

Pobierz
  • 106
  • Odpowiedz
"Nigdy odwrotnie, bo to może mieć złe skutki."
Ale dlaczego? Jak poznałam przewspaniałego chłopaka, doskonale się dogadujemy, uwielbiamy ze sobą spędzać czas i w ogóle jest idealnym kandydatem na męża, to czemu tak zwane "niedopasowanie" miałoby tu być jakąkolwiek przeszkodą? Ja chcę z nim spędzić resztę życia, seks pewnie będzie tego bardzo ważną częścią, ale przecież nie najważniejszą. A skoro potrafimy się dogadać, uwielbiamy ze sobą spędzać czas, staramy się by tej
  • Odpowiedz
@Racjonalnie: Jakie może mieć złe skutki ślub cywilny przed seksem? Przecież można wziąć rozwód. Tymczasem korzyści są spore: rodzina, przyjaciele i aparat państwowy jest informowany, że wasz związek jest na "odpowiednim etapie". Warto co świętować.
  • Odpowiedz
@Atanvarde: jeśli wszystko jest dobrze, to problem nie istnieje. Jednak widziałem jak fora katolickie są wypełnione tematami o niedopasowaniu seksualnym. Facet te kilka lat wytrzyma, znajdzie sobie "alternatywy", ale ciągle oczekuje na to, co chce. Gdy nie otrzyma tego, to może być różnie. Bywały przypadki, kiedy kobieta nie chciała częściej niż raz na tydzień, bo dla niej to dziwne, że facet może chcieć częściej...
  • Odpowiedz
@Racjonalnie: Oczywiście, że seks jest bardzo dobry i wspaniały. Każdy katolik powinien tak twierdzić. Ze stwierdzeniem o czystości nie chodzi o to, że seks jest zły. Strasznie to spłyciłeś.
  • Odpowiedz
@Atanvarde: dodatkowo: jeśli ktoś świadomie podejmuje decyzje, to nie widzę najmniejszego problemu.
Jak dla mnie, to można czekać i dłużej. Ale żeby to była decyzja własna, a nie na zasadzie "bo ludzie tak mówią"
  • Odpowiedz
@Racjonalnie: Ze Starego Testamentu. Słyszałeś o czystości Żydów? Dzisiaj chodzi tutaj o stan łaski, w której możesz przyjmować Eucharystię. Ludzie używają tego głównie do pojęcia seksu przed ślubem lub jego braku. Oczywiście, że ta decyzja powinna być własna i ludzie, którzy się na to decydują powinni wiedzieć dlaczego tak robią.
  • Odpowiedz
@Racjonalnie: seks w KK jest czymś dobrym i pięknym. Zresztą jednym z warunków waznosci małżeństwa jest wspolzycie między małżonkami.
poczytaj sobie "piesn nad pieśniami", przecież to czysty erotyk w warstwie słownej.

Nie seks jest zły.
Problemem jestwprowadzenie go do związku na zbyt wczesnym etapie.
Kościół chce, aby ludzie, którzy decydują się na slub faktycznie sie znali i decyzje te podjęli świadomie.

Seks i hormony potrafią zburzyć obraz drugiego człowieka, tymczasem chodzi
  • Odpowiedz
@agaja: wiem jak wygląda to od strony KK, post celowo w takiej karykaturalnej formie.

Stawianie granicy "ślubu jako przyzwolenia na seks" jest w dzisiejszych czasach nieco nietrafione.

Dawniej, od poznania do ślubu mijały czasami tylko miesiące. A teraz?
To może być i nawet 5 lat.

Jak dawniej para była gotowa na seks po kilku miesiącach, to teraz może być gotowa po tych 2 latach przykładowo.

Ktoś może powiedzieć, że nie ma
  • Odpowiedz
@Racjonalnie Biblia takze mówi że seks jest dla ludzi i jest ważnym elementem życia. (Chociażby Pieśń na Pieśniami, list do Koryntian, księga Przysłów). Polecam wiarygodne źródła, oparte na nauczaniu Biblii. (Pierwsze lepsze z google https://pl.aleteia.org/2016/11/16/co-biblia-tak-naprawde-mowi-o-seksie/ ) Jednak seks powinien wypływać z miłości, a nie odwrotnie ponieważ tak już było i zostało potępione przez Boga (Rodzaju 6:1 "A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. 2 Synowie Boga, widząc,
  • Odpowiedz
@Heibonna:

mam pisać wpisy zgodne z nauczaniem KK? :)
O to właśnie chodzi, aby coś zanegować, podyskutować. Jestem z tych, co nie uznają dogmatów (ani też samej funkcji dogmatów). Jak ktoś nie chce, to można dodać mnie do czarnej listy, bo wiem, że nie każdemu mój styl pisania pasuje, co jest zrozumiałe.

Biblia takze mówi że seks jest dla ludzi i jest ważnym elementem życia.


Nie neguje akurat.

Jednak seks powinien
  • Odpowiedz
@Racjonalnie: dlaczego slub est granica?
Gdyż w momencie skladania przysięgi oddajesz siebie i swoje życie małżonkowi na własność, przyjmujac jego i zobowiązując się o nie troszczyc i chronić.
Życie i ciało są darem odBoga i jak takie są święte.

Wytrwanie w czystości, jesli zależy na tym obojgu, jest możliwe. Czasem bywa trudne, ale też jeśli się seksualności nie rozbudza, to łatwiej bez seksu wytrzymać.
Co do czasu - bez odpowiedniego podejścia
  • Odpowiedz
@Heibonna: Jakby oficjalna doktryna równała się rzeczywistości to komunizm byłby najlepszym ustrojem na świecie. A koń jest taki jaki każdy widzi.

Swoją drogą to chyba musisz zdawać sobie sprawę jak śmieszny jest ten fragment bibli który zacytowałes. Jeszcze śmieszniejsze jest to, że z takich absurdalnych historyjek wyciągane są morały na których mamy budować zasady współczesnego życia.
  • Odpowiedz
@Racjonalnie Ślub jest podstawą miłości. Motylki w brzuchu i emocje mozesz kierunkowac co tydzień do innej osoby. Prawdziwa miłość to przede wszystkim dojrzały wybór i wzajemna stabilizacja w Nim.
  • Odpowiedz
@agaja: i wszytko sprowadza się do tego, że seks przed ślubem jest czymś złym (grzech).

Ja uważam, że seks przed ślubem może być wspaniałym aktem miłości, nawet wówczas, kiedy później na drodze stanie coś złego i dojdzie do rozstania takiej pary. Jednak ten moment, ten czas jeśli był dla nich odpowiedni - razem tak uznali, to nie ma w tym nic złego.

Do czego tutaj dochodzimy: stanowisko KK nie może
  • Odpowiedz
@Racjonalnie seks bardzo zbliża ludzi i wyzwala przywiązanie. Takiego czegoś nie warto wyzwalać przed ślubem, bo możesz być do kogoś przywiązany tylko seksualnie, a poza tym nie miec żadnych wspólnych wartości, pasji które trzymałby Was razem. Po latach seks mine i nic nie zostanie.
  • Odpowiedz