Wpis z mikrobloga

#bezpieczenstwo #szyfrowanie #dyski #it

Czy jest jakikolwiek sens korzystania z oprogramowania do tworzenia backupu typu EaseUS jeżeli chcę zrzucać tylko najważniejsze dane na zewnętrzny dysk (np. raz w miesiącu), który będzie szyfrowany VeraCryptem albo TrueCryptem? Czy wystarczy po prostu zrzucić dane na dysk przez copy & paste i je zaszyfrować?

Dysk nie będzie podłączony 24/7, nie będzie potrzebne raczej tworzenie kopii przyrostowej/różnicowej skoro wszystkie dane będą zajmowały mniej niż 500gb.
  • 6
  • Odpowiedz
Dysk nie będzie podłączony 24/7


@Andrzeju6: Pytanie więc dlaczego szyfrować ten dysk a nie ten w komputerze? Na wypadek fizycznej kradzieży dysku z szafy? Pomyśl o małym sejfie ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

Ja mam NASa od Synology i chcę i w nim dodać VPN - testuje od już ponad miesiąca kolejno różne i równie różne wnioski z tego wychodzą.
  • Odpowiedz
@Andrzeju6: Wnioski głównie co do VPNów, testowałem ich już masę. Nie ma idealnych bo albo połączenia niestabilne, albo po prostu wolne albo brak dobrego softu który np. uniemożliwia połączenie jeśli sam VPN się przełącza czy stracił połączenie z jakiś powodów, aaaalbo trafi sie jakiś dobry a sie okazuje ze jest zarejestrowany w tzw. kraju Five Eyes. Będę pisać o tym szersze podsumowanie :) Póki co mogę polecić przede wszystkim TunnelBear.
  • Odpowiedz
@Antyradek obraz dysku z poziomu Windowsa czy za pomocą programu?

W ogóle jak tworzona jest kopia przez tę aplikację wspomnianą wyżej bądź przez obraz dysku w Windowsie to za każdym razem kiedy chcę odczytać coś z tej kopii to muszę przywracać dane z wcześniej utworzonego pliku. W przypadku zwykłego kopiowania dostęp do plików jest natychmiastowy. Czym się różni tworzenie kopii pełnej partycji od zwykłego przekopiowania plików w takim razie?
  • Odpowiedz