Wpis z mikrobloga

@Afropolon poruszył ciekawy temat odnośnie #fotografia ludzi i praw do wizerunku.

Tutaj moje pytanie do #prawo
Co mogę zrobić jeżeli ktoś wykona mi indywidualne zdjęcie podczas np. koncertu jak macham rękami
1. i wrzuci na flickra czy innego instagrama i raczej nie ma z tego żadnych korzyści
2. będzie miał korzyści majątkowe i np. będzie sprzedawał moje zdjęcie

I w drugą stronę
Gdy robię zdjęcia podczas meczu czy innych koncertów to czy mogę robić zdjęcia pojedynczym ludziom?
Czy to zależy np. od regulaminu np. koncertu (Jak w regulaminie nie ma nic o fotografowaniu to nie można)?
  • 3
@scorpio18k: prawo nie określa jasno takich zagadnień. mówi tylko że jeżeli jest się w miejscu publicznym w zbiorowości innych ludzi to można Tobie zrobić zdjęcie. nawet takie gdzie to Ty jesteś główną osobą na tym zdjęciu. jeżeli ktoś zrobi zdjęcie na rynku głównym to wtedy raczej korzyści majątkowych nie może uzyskać, ale ta granica zbiorowości a indywidualnego zdjęcia jest niewidoczna bo kiedy kończy się zdjęcie miasta a zaczyna zdjęcie osoby. wtedy
@scorpio18k: jak wykona Ci indywidualne zdjęcie, gdzie jesteś w centrum kadru i widać głównie Ciebie to nie jesteś elementem zbiorowości. To czy on ma korzyści czy nie nie ma żadnego znaczenia, narusza twoje dobra osobiste. A zdjęcia robić możesz, problem będzie jak je opublikujesz