Wpis z mikrobloga

@fredo2:

A np. w latach 90. były ruchy kibicowskie w Polsce stricte antyfaszystowskie/lewackie?


Stricte oprócz Polonii Warszawa i jej FC z Żuromina to nie, trybuny były bardziej wymieszane światopoglądowo ale typowo lewicowe ekipy i poglądy w stylu tego co mamy na zachodzie nie były u nas możliwe z racji, że każdy odczuł na sobie co te poglądy oznaczają w rzeczywistym życiu (co ciekawe z podobnym zrozumieniem spotkałem się w dziale publicystyki To My Kibice Plus w stosunku do Hiszpanii z racji panowania Franco i wszelkich Katalońskich i Baskijskich historii). Spotkałeś na trybunach skina, metala, punka ale też normalnego chłopaka z osiedla co miał gdzieś politykę gdzie dziś o takich trudno. W zinach z początku lat 90tych są ankiety na temat polityki na trybunach i wypowiadali się ludzie z poszczególnych ekip to królowała neutralność polityczna, podkreślanie patriotyzmu tylko nie w wersji skinheds dziś to można porównać choćby do francuskich ekip jak Malherbe Normandy KOP (SM Caen) którzy podkreślają swój patriotyzm i regionalną dumę a z drugiej strony są apolityczni i chętnie zobaczą każdego na trybunach.
Również częściej niż celta na trybunach mogłeś zobaczyć liść marihuany choćby na Chrobrym Głogów jak się
  • Odpowiedz
@AndrusZgc: edit: rozmawiałem ze znajomymi z Czech to na Bohemiasie zrobiono to co na Polonii i lewaków pogonili i dostali po głowach a na Słowacji AS Trencin to taki młodzieżowy 20 osobowy skład.

@rider3031: Jak dla mnie numer jeden w ultras i chuligance w Niemczech. We Wrocławiu na turnieju pokazali się świetnie, zresztą ich wyjazdy i atmosfera na meczach domowych jest naprawdę dobra.
Choćby ta oprawa:
http://ultras-tifo.net/photo-news/4868-karlsruher-dynamo-dresden-14-05-2017.html
  • Odpowiedz
@rider3031: Nie prawica, swego czasu nawet wieszali dosyć często Kolovrat, ich kontakty z Górnikiem Wałbrzych, później jednej z grup z GKS Tychy a obecnie z Polonią Warszawa czy od lat z prawicowym Hajdukiem Split zobowiązują ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@rider3031: No zgody mieli fajne, zazdrościłem im zwłaszcza, że Praga to moje ulubione miasto aczkolwiek byłem na Górniku z Karkonoszami i ze Śląskiem i jak dla mnie mają straszny regres. Kibicowsko te kluby to prawica ale kto tam rządzi na mieście i stoi na bramkach to nie wiem bo się tym nigdy nie interesowałem. Była tylko afera, że Prague Boys zostali pogonieni przez Falangę z trybun Sparty bo wyszło, że
AndrusZgc - @rider3031: No zgody mieli fajne, zazdrościłem im zwłaszcza, że Praga to ...
  • Odpowiedz
@AndrusZgc: a jak sądzisz, dlaczego ruch kibicowski tak ideologicznie się zaangażował? bo w latach 90. tego nacjonalizmu chyba było jednak mniej. czy np. któryś klub zaczął w tym przodować i inne zaczęły też się w to bawić? miały wpływ na to jakieś partie albo organizacje?
  • Odpowiedz
@Kolsky: normalnie, pełno jest klubów lewicowych, prawicowych itp :)

np takie FC Sank Pauli żaden prawicowiec tam nie może grać, w Hiszpanii jest Rayo Vallecano gdy podpisali kontrakt z Zozulya i okazało się, że ten popiera na Ukrainie Azov to kontrakt automatycznie rozwiązano

Athletic Bilbao z kolei to klub baskijskich nacjonalistów, w drużynie mogą grać jedynie osoby mające baskijskie pochodzenie :)
  • Odpowiedz
@fredo2: Nacjonalizmu zdecydowanie było mniej, wiadomo były kluby stricte nacjonalistyczne z masą nazistowskich swastyk, Rudolfem Hessem, tatuażami z Hitlerem, były wlepki z SSmanami z Dzierżoniowa ale nie była to stricte ideologia narodowa tylko subkultura bardziej, wraz z upadkiem skinhedów przerodziło się w to typowy polski nacjonalizm zamiast się bawić w jakieś nazizmy ale jak wyżej napisałem przez to, że było to powiązane z kulturą skinhedów masa ludzi się od tego odcinała, jak jesteś ciekawy to jak wrócę kiedyś do rodzinnego domu to mogę Ci zrobić zdjęcia ankiet kibicowskich.

A odpowiadając na pytania:

np. któryś klub zaczął w tym przodować i inne zaczęły też się w to
  • Odpowiedz