Wpis z mikrobloga

Są tu jakieś spece od #okna?
Mam pewien problem, mianowicie okno balkonowe lekko wygięte, przez co zimą piździ..
Jako spec od wszystkiego, co fachowca nie wpuści, żeby mu spierniczył - sam się za to wziąłem. Wyregulowałem śrubę mimośrodową, żeby dociskała maksymalnie. Nic to nie dało.
Ale wczoraj znowu zacząłem się temu przyglądać i odkryłem coś, czego wcześniej nie zauważyłem. Otóż te dwie rzeczy na zdjęciu rozmijają się. Nie to, że śruba jest na innej wysokości niż to o co ma się opierać (jak to się nazywa?), ale po prostu albo śruba powinna być o 1cm dłuższa albo ta część o którą ma się opierać - one do siebie nie dochodzą, szczelina między oknem a ramą jest za duża!

Śruba raczej niewykręcalna (kręcenie powoduje tylko obrót i ustawienie docisku), więc musiałbym wymienić tą część przy ramie okna. Pytanie - czy są szersze modele?

Na okuciu jest logo firmy ROMB.
husky83 - Są tu jakieś spece od #okna?
Mam pewien problem, mianowicie okno balkonowe...

źródło: comment_HMIMc6nbHB1CJDp27IWz13qpy4GTAcJQ.jpg

Pobierz
  • 21
@husky83: to w ogóle mi wygląda jakby do siebie nie pasowało, przykręcone byle gdzie xD zdjęcie jakoś dziwnie zrobione, albo nie czaję co się na nim dzieje. U mnie jak okno puszczało to ten element, o który zachodzi zatrzask pękał, albo obracało nim o parę stopni.
@DragDay7: Tutaj faktycznie wygląda jakby było na różnych wysokościach, ale jest ok. teraz widzę, że jest to troszkę nie dokręcone (odkręcałem to, żeby spróbować dać troszkę wyżej, bo myślałem, że w tym problem). Pasować do ramy pasuje - w ramie jest szczelina w którą to idealnie wchodzi.. Tylko powinno być szersze, żeby śruba mogła się o to złapać..
@husky83: teraz czaję! to jest na zawiasach! myślę co za #!$%@?, że tak się dziwnie okno zamyka xD a przesunięcie blokady wyżej nic nie da? chlapnij czymś np lakierem do paznokci, zamknij okno - zobaczysz jak pracuje, czy zaczepia itp.
@DragDay7: Ale to nie jest zawias :) Na zdjęciu jest otwarte okno. Jak się je zamknie - jedno powinno dolegać do drugiego, a przekręcenie klamki (zamknięcie) skutkuje tym, że śruba po prawej stronie przesuwa się na dół i w teorii powinna się wsuwać na to po lewej stronie, dociągając okno do ramy.
Ale wysokość nie jest problemem. Problemem jest to, że jak okno się zamknie, to śruba jest za krótka o
bo ja nie wierzę, że tak się da okno #!$%@?ć xD


@DragDay7: Mam plan napchać tam plasteliny, wtedy będę wiedział dokładnie dokąd to sięga, ale że tego nie sięga jestem pewien na 100%. Po zamknięciu popycham okno od zewnątrz i mocno się ugina. Odkręciłem to mocowanie - ugina się tak samo = mocowanie nic nie daje = śruba nie opiera się o mocowanie.
@husky83: z tego co na zdjęciu widać mistrzu to zatrzask jest o ok 1 cm za nisko, łapie się jedynie o tą prowadnicę. Na długość nie wiem jak do tego doszedłeś, ale nie widać tego mechanizmu po zamknięciu xD no i widać ślady tarcia na blokadzie
@strikingsurface: na pewno w dół. Blokada jest na właściwej wysokości - bardzo dziwna perspektywa zdjęcia mi wyszła. Tzn. owszem, można ją dźwignąć, ale max o 2-3mm, zresztą to chciałem zrobić i wtedy zauważyłem, że to się w ogóle nie styka..

Na długość nie wiem jak do tego doszedłeś, ale nie widać tego mechanizmu po zamknięciu xD


@DragDay7: Na dwa sposoby - jeden opisany wyżej (z dociskaniem okna) i drugi z
@DragDay7: Okno jest dwuskrzydłowe - do drugiego skrzydła (od strony klamki) dobrze dolega i tam klamka dobrze trzyma. A z tej strony w ogóle nie trzyma, bo ręką jak nacisnę okno bez większego wysiłku ugina się o 1cm
@husky83: aaaaa! aaaaa! też mam takie do tarasu xD o kurde to Ci powiem, że to dziwne. Jak to możliwe, że rama jest większa, że nie pasuje do okien? Może gdzieś mocowanie się rozchodzi i odstęp się robi, ale to jest impossibru xD przecież to się w komplecie montuje na sztywno, nie da się #!$%@?ć.
nie da się #!$%@?ć.


@DragDay7: Widocznie fachowiec który to montował te (podobno około) 10 lat temu bardzo się postarał :D Ale mierzyłem widoczną szerokość ramy i z obydwóch stron tyle samo, więc teoretycznie okno równo wstawione do ramy...
@husky83: Jak masz rozciągniętą ramę balkonu, to obawiam się, że regulacja prawo-lewo na zawiasach może nic nie dać. Na zdjęciu widać odcisk uszczelki - zachodzi na skrzydło ledwo 1/2mm, to raczej za mało.. porównaj jak masz w innych oknach. Jak masz balkon bez poprzeczki, to przy odpowiednim przeszkleniu możesz "rozciągnąć" skrzydło tak, aby pasowało do rozciągniętej ramy - i wtedy zaczep będzie trzymał. Jak masz z poprzeczką - to jest problem,
@cArro: Wcześniej nie zwróciłem uwagi na tą uszczelkę. Wprawdzie nei jest to 1/2mm, ale ok. 1.5-2mm. Na górze i na dole okna zachodzi dużo bardziej (nie mierzyłem). Okazało się, że rama jest wykrzywiona - po przyłożeniu waserwagi - połowa wysokości ucieka 'w ścianę' o kilka mm (może nawet 1.5cm, też nie mierzyłem). Póki co te blokady podłożyłem i są pod kątem - góra (czyli strona, do której dochodzi śruba) mocno odstaje,
@husky83: Sposób ok, ale ten problem, że uszczelka mało zachodzi na skrzydło nadal pozostaje. Wg mnie w zimie znowu będziesz miał problem, bo plastik/uszczelka trochę się skurczy. Próbowałeś regulować na dolnym oraz dolnym zawiasie, aby przesunąć skrzydło bliżej w stronę zawiasów? Tylko, żeby zaraz z drugiej strony nie zrobiła się luka... tutaj masz krótki filmik, jak działa ta regulacja: https://www.youtube.com/watch?v=Z7Jp8seiX7k&t=0s

masz balkon z poprzeczką, czy bez?

a tutaj dłuższy filmik, chyba
@husky83: No to w miare 'prosta' sprawa, w drugim filmiku (od 16 min) koleś pokazuje jak zdjąć listwy przyszybowe i jak już to zobaczysz, to będziesz wiedział, co robić :D