Wpis z mikrobloga

WILLIAM TURNER (1775-1851)

- Anglik, romantyzm
- uważany za najzdolniejszego pejzażystę
- prekursor impresjonizmu
- jego matka borykała się z chorobą psychiczną, przebywała w szpitalu
- od najmłodszych lat malował i był kształcony w tym kierunku
- przyjęty do Królewskiej Akademii Sztuki, w późniejszym czasie został pełnoprawnym członkiem stowarzyszonym
- w ciągu życia sporo podróżował po Europie
- bardzo lubił Wenecję, często tam wracał i tam powstawały jedne z najciekawszych prac
- jego technika z biegiem lat zmieniała się, coraz mniej skupiał się na szczegółach, przerzucając swoją uwagę na ogólny efekt, kolor i światło
- nazywany “the painter of light”
- był świadkiem pożaru londyńskiego parlamentu, stworzył na tej podstawie obraz
- ogólnie uwielbiał malować sztormy, deszcze, wichury, pożary, ogólnie pojęte katastrofy
- pozostawił po sobie prawie 30000 prac, większość to szkice
- z charakteru był ekscentryczny i aspołeczny, także wredny i skąpy, możliwe że miał depresję, szczególnie po śmierci ojca
- lubił łowić ryby i pić rum, sporo pił
- był fanem kotów Manx, podobno miał ich kilka
- miał romans z 10 lat starszą wdową
- najprawdopodobniej miał z nią dwie nieślubne córki, choć nie przyznawał się do ojcostwa
- później związał się z inną wdową, ten związek także utrzymywał w tajemnicy

galeria: https://www.wikiart.org/en/william-turner

#malarznadzis - mam plan dalej wrzucać ciekawostki o dawnych malarzach artystach
dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
garmil - WILLIAM TURNER (1775-1851)

- Anglik, romantyzm
- uważany za najzdolniejs...

źródło: comment_KtWq0U592CQ8Bmxg1fyb9D1eWCLGTeK2.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
I oczywiście nakręcono kilka lat temu film biograficzny pod tytułem a jakże mr. Turner, który swoją premierę miał na festiwalu w Cannes i otrzymał na nim nagrodę za główną rolę męską. Tak a propos
  • Odpowiedz
@garmil: Zdecydowanie mój ulubiony malarz. Pobyt w Londynie i możliwość ujrzenia po raz pierwszy jego obrazów na żywo, to do dzisiaj jedno z moich najlepszych doznań artystycznych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz