Wpis z mikrobloga

Codzienny przegląd newsów astronomicznych z #pulskosmosu

Astronomowie z Australii stworzyli model, który może tłumaczyć skąd się wzięła większość antymaterii w Drodze Mlecznej. Rozwiązaniem mogą być supernowe, których źródłem były układy podwójne składające się z dwóch białych karłów.

Więcej: http://www.pulskosmosu.pl/2017/05/23/naukowcy-poszukuja-zrodla-antymaterii-w-drodze-mlecznej/

Badacze zajmujący się badaniem interakcji zachodzących na styku skalistego jądra i wody doszli do wniosku, że rozpad radioaktywny może sprzyjać wielu formom życia powstającym w dennej strefie oceanów znajdujących się m.in. we wnętrzach lodowych księżyców takich jak Europa czy Enceladus.

Więcej: http://www.pulskosmosu.pl/2017/05/23/rozpad-radioaktywny-moze-wspierac-zycie-na-dnie-oceanow-europy-i-enceladusa/

Analizując dane z misji K2 kosmicznego teleskopu Kepler naukowcy sprecyzowali parametry orbitalne najdalszej, ostatniej planety w układzie siedmiu planet krążących wokół gwiazdy TRAPPIST-1. Okazuje się bowiem, że wszystkie siedem planet porusza się po orbitach rezonansowych, co stanowi swego rodzaju rekord. Jak dotąd bowiem znaliśmy dwa układy, w których rezonansowe orbity opisywały ruch czterech planet na raz.

Więcej o lodowym świecie TRAPPIST-1h: http://www.pulskosmosu.pl/2017/05/22/kepler-poznaje-szczegoly-najbardziej-zewnetrznej-planety-ukladu-trappist-1/

Coś do poczytania o planetach pozasłonecznych? Jeżeli nie jest Ci obcy język mieszkańców Albionu - naprawdę polecam nową pozycję z oferty wydawnictwa Springer: Earths of Distant Suns.

Krótka recenzja: http://www.pulskosmosu.pl/2017/05/22/recenzja-earths-of-distant-suns-michael-carroll/

Jeżeli nie przypadł Ci do głowy przegląd newsów - dodaj #pulskosmosu do czarnej listy.
źródło: comment_otAyOOhHAhKLuvPbDyu86QsBitThXlWE.jpg
  • 4
@michiko: czytać? Na Mirko?! Skąd się urwałeś? Coś wcześniej to sranie obczaiłem, jak się przed facetką od przyrki kitralim na szlugu i mati zamulał, to ja dawaj na neta i #!$%@?, a tam o jakichś kwazarach i kosmosie
rozpad radioaktywny może sprzyjać wielu formom życia powstającym w dennej strefie oceanów znajdujących się m.in. we wnętrzach lodowych księżyców takich jak Europa czy Enceladus.


@michiko: zaraz, a to nie jest tak że te księżyce mają ciekłą wodę dzięki ciepłu powstającemu przy rozciąganiu ich przez siły pływowe?