Wpis z mikrobloga

Chcę się powoli zaczynać rozeznawać w temacie prowadzenia własnej firmy/działalności gospodarczej. Powiedziałem sobie, że do końca wakacji chcę się zwolnić z mojej fabryki i zająć się tym co potrafię i przede wszystkim lubię. Bardzo wiele lat już zmarnowałem na bezsensownej pracy, z której miałem zero satysfakcji i niewiele więcej pieniędzy.
Mam do Was kilka pytań. Mile widziane są nie tylko rozbudowane wypowiedzi, ale nawet odpowiednie linki. Jeśli znacie dobre strony/poradniki z odpowiedziami na pytania, które zadaję poniżej - poproszę bardzo. Obiecuję dobre piwo. :)

Działalność w Anglii vs. działalność w Polsce + leasing pojazdu, dotacje i zwroty podatków:
Moja sytuacja wygląda następująco - od ponad trzech lat pracuję, a od roku studiuję w Anglii. Językiem angielskim w miarę dobrze już operuję. Studiuję grafikę komputerową i animację, z tym też chcę związać przyszłość i założyć moją działalność w tym właśnie zawodzie. Studia polegają głównie na wykonywaniu projektów więc mógłbym połączyć je z pracą. I tutaj też się zastanawiam nad wyborem kraju, w którym miałbym firmę zarejestrować.

Biurokracja w Anglii jest bardzo prosta w porównaniu z tą w Polsce. Po studiach jednak planuję powrót do Polski więc zależy mi na prowadzeniu firmy w obu miejscach na raz. Macie jakiś pomysł jak to rozwiązać i jak to będzie wyglądało w praktyce? Z lotami do klientów w Polsce problemów bym nie miał, mieszkam niedaleko kilku lotnisk, a zawsze w tym zawodzie można oczywiście finalizować wszystko zdalnie.

Jakie dotacje, o które warto się aktualnie starać są w zasięgu dla właścicieli firm w Anglii, a jakie dla tych prowadzących działalności w Polsce? Poniżej więcej o tym czym dokładnie chcę się zajmować.

Czy od leasingowanych samochodów mogę odliczać podatek VAT? Czy ogólnie robiąc większe zakupy mogę brać wszystko na firmę i to odliczać?

Czym zajmie się moja firma? Skąd pozyskam klientów?
Zdaję sobie sprawę, że w tym zawodzie pracę znajdę na praktycznie całym świecie, tak samo klientów. Ale gdzie tak właściwie ich szukać?
Moja firma skupiać się ma na:
- projektowaniu loga oraz identyfikacji wizualnej firmy lub marki,
- wykonaniu strony internetowej firmy, utrzymaniu i serwisie,
- projektowaniu reklam do druku,
- wykonaniu (póki co) nieco prostszych reklam animowanych 2D, animacji w ogóle,

Mogę też wykonać nieco bardziej poboczne zadania takie jak:
- podłożenie mojego własnego głosu pod reklamę co wiąże się też z możliwością utworzenia reklamy radiowej,
- skomponowanie melodii/muzyki dla klienta np. do właśnie reklamy.

Opłaty:
Jakie dokładnie są opłaty? Ile wynosi ZUS? Ile muszę płacić za zatrudnionego pracownika? UK vs. Polska.

Dziękuję z góry za wszelkie wypowiedzi.

Ps. Dodam jeszcze, że mam odłożonych około 15 000 złotych. Do końca wakacji jestem w stanie oszczędzić kolejnych 10 000. Jeśli to w czymś może pomóc, wzięciu odpowiedniego kredytu itd. to proszę bardzo. :)

[ #firma | #biznes | #firmawuk | #grafikakomputerowa | #uk | #dzialalnoscgospodarcza ]
  • 18
  • Odpowiedz
@UberKatze: nie znam się na grafice ale znam się na komputerach. Chcę prowadzić/współprowadzić firmę. Potrafię harować jak wół, jestem #!$%@? przydatny, znam się na rozwiązywaniu problemów. Zatrudnij mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@UberKatze: źle się wyraziłem. Chcę być również odpowiedzialny za dobro firmy i dzielić się pomysłami, bycie zwykłym cebulionem na umowę to ja mam teraz. A tak, jak Ty, chcę się zwolnić i robić coś sensownego, bo korpo to gówno.
  • Odpowiedz
  • 0
@UberKatze z tego co piszesz to ja bym bardziej się skupił na znalezieniu pracy u kogoś żeby mieć jakieś referencje i ukończone projekty etc a później zakładać firmę
  • Odpowiedz
@fruity: Myślałem o tym, ale mam trochę zaoszczędzonych pieniędzy i muszę tak czy siak wykonywać projekty na studia. Poza tym mam swojego pierwszego klienta, trochę po znajomości, ale jednak będzie to normalne zlecenie. :P
  • Odpowiedz
@UberKatze: Pokaz portfolio, bo sorry, ale dla mnie po tym opisie wyglada jak nieuniknona spektakularna kleska :P
Rynek w PL jest tak #!$%@?, ze jesli uda Ci sie w pierwszym roku zarobic na ZUS to i tak bedzie sukces.
  • Odpowiedz
z tego co piszesz to ja bym bardziej się skupił na znalezieniu pracy u kogoś żeby mieć jakieś referencje i ukończone projekty etc


@fruity: referncje to sa dla kolejnego pracodawcy, trzeba robic projekty dla docelowego klienta i to jest referencja, poczta pantoflowa tez robi swoje, reklama(insta,fejs,youtube) i jechane
  • Odpowiedz
@UberKatze: Zdecydowanie zakladaj w Anglii. Moze byc spolka ltd - wtedy warunkiem prowadzenia dzialalnosci w anglii bedzie robienie spotkan zarzadu (czyli ty z samym soba) w anglii kilka razy do roku.
Odliczanie VAT to zalezy od tego jak sie z VATu rozliczasz.
W Twoim wypadku (niskie koszty) byc moze lepiej bedzie placic VAT ryczaltem - odprowadzasz stala kwote 14.5%, a faktury wystawiasz na 20%.
  • Odpowiedz
@krzysztof114: znam się na kompach od strony hardware, serwisuje, buduje pecety. Obsługuje firmy, osoby prywatne, doradzam w zakresie szeroko pojętej elektroniki. Czy chce to całe życie robić, to może nie, ale sprawia mi to na razie przyjemność. Wiem jednak, ze mogą być z tego większe pieniądze niż aktualnie zarabiam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz