Wpis z mikrobloga

Czytałem ostatnio o przesunięciu ku czerwieni. Nasunelo mi się pytanie. Skąd wiadomo jaka część przesunięcia danego obiektu jest spowodowana rozszerzaniem wszechświata a jaka grawitacyjnym przesunięciem ku czerwieni. Czy jest to wartość tak mała, że jest pomijalna? Z tego co znalazłem to jeśli mamy masę to można wyznaczyć grawitacyjne przesunięcie, ale w takim razie skąd wziąć masę iesli nie mamy przesunięcia grawitacyjnego?

#fizyka #kosmos
  • 11
@Limit13: Musisz napisać o jakich obiektach piszesz, planetach? Gwiazdach? Czy może galaktykach?
Ogólnie przesunięcie ku czerwieni spowodowane, ekspansją wszechświata ma to do siebie, że zwiększa się liniowo wraz z odgległością.
@ryo1987: nie myślałem o o żadnych konkretnych obiektach. Ale jeśli jesteś w stanie wytłumaczyć mi to na jakimkolwiek obiekcie to byłbym wdzięczny.
Wiemy jaka jedliśmy długość światła gdy '' wyrusza" i gdy dolatuje do nas. Po drodze się zwiększa. To wiem. Tylko skąd wiemy ile z tego wydłużenia jest spowodowane grawitacja a ile ekspansja?
@Limit13: W sumie to opowiem Ci jak jest mierzona zmiana wielkości wszechświata na podstawie największych obiektów - galaktyk (i grup galaktyk). Na początęk kilka faktów (chociaż nieco uproszczonych, ze względu na moją małą wiedzę i braki w wykształceniu):
1. Prędkość światła jest stała, i zawsze, ale to zawsze wynosi około 300 000 000 metrów na sekundę.
2. Odległości we wszechświecie bada się przy pomocy obiektów zwanymi "świecami standardowymi". Dla małych odległości
@Limit13: @ryo1987: Tempo rozszerzania się Wszechświata mierzy się obserwując przesunięcia ku czerwieni galaktyk, gromad galaktyk lub np. kwazarów. Wiadomo, że większość światła galaktyki pochodzi od gwiazd. Nawet najbardziej masywne gwiazdy będące w trakcie spalania swojego paliwa wodorowego nie są na tyle masywne, aby grawitacyjne przesunięcie ku czerwieni było na tyle znaczące by brać je pod uwagę - słowem: wartość ta jest zaniedbywalna. Zdecydowaną cześć wartości przesunięcia ku czerwieni stanowi rozszerzająca