Wpis z mikrobloga

#firma #dzialalnoscgospodarcza #finanse #pieniadze

Prowadzicie zestawienia miesięczne swoich przychodów? Zawsze zapisywałem transakcje tak jak na koncie bankowym i dodatkowo opisywałem, nazwa klienta itd. Problem jest taki, że czasami przelew wysłany ostatniego dnia miesiąca dochodzi dopiero po kilku dniach.

Jak to powininem liczyć? Z dniem wystawienia faktury czy z dniem przelewu na konto? Jak płacę podatek to też powininem go wliczać w poprzedni miesiąć, a nie np. 20 dzień następnego miesiąca? #kiciochpyta #pytanie
  • 23
  • Odpowiedz
Prowadzicie zestawienia miesięczne swoich przychodów?


@networth: Księga przychodów i rozchodów
Księgujesz w dniu wystawienia dokumentu.

Dlaczego nie korzystasz z takich programów jak infakt.pl czy ifirma.pl - gdzie dla prostych mikroprzdsiębiorstw masz wszystko podane na tacy, tylko wklepujesz przychody i koszty.
  • Odpowiedz
@Logan00: nie do konca o kpir mi chodzi. Chce sobie obliczyc ile w danym miesiacu zarobilem na czysto, odliczając podatek. A kwoty na fakturze się różnią ze względu np. na prowizje przelewów zagranicznych
  • Odpowiedz
@networth: Jeżeli robisz to tylko dla siebie to możesz zrobić to tak jak dla ciebie bedzie najwygodniej. Wystarczy, że ustalisz jakieś zasady i będziesz się ich trzymał.

Ja tam liczę na podstawie KPiR. Wiadomo że niektóre przelewy przychodzą po miesiącu czy dłużej, ale zwykle jednak przychodzą :D.
  • Odpowiedz
@RSGApps: no właśnie moim problemem jest to, że robię te raporty dla siebie, a NIC z nich nie wynika... Większość wpisywałem tak jak były przelewy na koncie.

Mam takie wahania dochodów, że czasami podatek z poprzedniego miesiąca potrafi zrobić kolejny miesiąc na minusie, mimo, że był na plusie.

Próbuje teraz ustalić jakieś zasady. Dla przychodów myślę, że dzień z faktury będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie wiem tylko co zrobić jeśli wystawię
  • Odpowiedz
Dlaczego nie korzystasz z takich programów jak infakt.pl czy ifirma.pl - gdzie dla prostych mikroprzdsiębiorstw masz wszystko podane na tacy, tylko wklepujesz przychody i koszty.


@Logan00: Biuro rachunkowe za mnie wszystko liczy. Ja robie własne raporty uwzględniając koszta, za które nie dostaje faktur, nawet te najmniejsze.
  • Odpowiedz
@networth Sam przyjmujesz te wartości, bylebyś się ich trzymał.

Możesz uwzględniać podatek za okres którego dotyczy przychód, dzięki temu będziesz wiedział ile w danym miesiącu zarobiłeś i będzie to kwota pomniejszona o ten realny podatek który musiałeś zapłacić od przychodu a nie ten z poprzedniego miesiąca.
  • Odpowiedz
@Jaracz_Joint: a no właśnie czyli powinienem podatek wpisywać do poprzedniego miesiąca. Bardziej byś dawał np. ostatni dzień miesiąca czy np. 20 dzień? Wiem, że bez różnicy w sumie...
  • Odpowiedz
@networth Ostatni dzień. 20 może Ci się pomylić i pomyślisz "nosz #!$%@? wpisałem zapłacony podatek za poprzedni miesiąc w koszty"

Teoretycznie powinno się rozliczać finanse z datą ich przychodu i rozchodu ale to Ci już robi bank to po co robić to dwa razy :D
  • Odpowiedz
@Jaracz_Joint: kurde wlasnie nie wiem, bo czasami moze dotyczyć, a czasmai moze dotyczyć 3 miesiące wstecz.

Jakbym sie trzymal dat z faktur to mógłbym obliczyć jaki podatek mniej więcej zapłacę.
  • Odpowiedz
@Jaracz_Joint: jesteś? A co byś zrobił mając np. jednego dnia 5 takich samych transakcji. Powiedzmy, że płacę za jakieś usługi bardzo często. Sumować to jako jedna transakcja danego dnia czy dodawać zgodnie z bankiem.

Czyli czasami po 5 wierszy jednego dnia, każdy 100 zł koszt.
  • Odpowiedz
@Jaracz_Joint: no tak, najwyżej pomyślę nad oznaczeniem tego w taki sposób, żebym mógł sprawdzić liczby bez tego rocznego.

A co z ZUSem? zawsze się płaci za poprzedni miesiąc więc też powininem stosować zasadę jak przy podatakach?
  • Odpowiedz