Wpis z mikrobloga

Dzisiaj mija 149. rocznica urodzin i 82. rocznica śmierci Magnusa Hirschfelda, niemieckiego seksuologa żydowskiego pochodzenia i jednego z pierwszych działaczy na rzecz praw osób LGBT.

Hirschfeld urodził się w 1868 roku w Kołobrzegu, studiował medycynę, a następnie pracował jako lekarz. Samobójcza śmierć jednego z jego homoseksualnych pacjentów, a także sprawa Oscara Wilde, skazanego na dwa lata więzienia za homoseksualizm, skłoniła go do założenia w 1897 roku Wissenschaftlich-humanitäres Komitee, pierwszej w historii organizacji LGBT, która zapoczątkowała kampanię na rzecz zniesienia Paragrafu 175, penalizującego w Niemczech stosunki homoseksualne. Kilkakrotnie wystosowała w tym celu petycje do niemieckiego rządu, pod którymi podpisywały się tysiące naukowców, artystów i innych intelektualistów, między innymi Albert Einstein, Herman Hesse, Rainer Maria Rilke, Martin Buber, Émile Zola i Lew Tołstoj. Niestety nie odniosły pożądanego skutku. Motto WhK, przez wiedzę do sprawiedliwości, zostało później wyryte na nagrobku Hirschfelda.

Współpracował z Richardem Oswaldem przy pisaniu scenariusza do filmu Anders als die Andern, pierwszego filmu fabularnego z homoseksualnymi bohaterami, który szybko po premierze w 1919 roku został zakazany, a jego kopie zniszczone. W tym samym czasie założył Instytut Seksuologiczny, który prowadził badania nad ludzką seksualnością, pomagał osobom z problemami oraz promował antykoncepcję i edukacje seksualną. W 1931 roku przeprowadzono w nim pierwszą operację zmiany płci.

W 1921 roku zogranizował w Berlinie I Miedzynarodową Konferencję Poświęconą Reformie Seksualnej na Podstawie Seksuologicznej, podczas której wielu mówców wypowiadało się za koniecznością zniesienia karalności aborcji i homoseksualizmu, ułatwienia przeprowadzania rozwodów, a także zakończenia dominacji teologów w ocenie seksualności.

W późniejszych latach stał się ofiarą ataków ze strony rosnących w siłę organizacji nazistowskich. W 1933 roku, po przejęciu władzy przez hitlerowców, wszystkie organizacje LGBT włącznie z WhK zostały zdelegalizowane, a wielu działaczy uwięzionych w nowo powstałym obozie koncentracyjnym w Dachau. 6 maja 1933, w ramach "oczyszczania" Niemiec z żydowskiej nauki, hitlerowcy splądrowali instytut Hirschfelda i publicznie spalili większość zgromadzonych w nim zbiorów. Magnus Hirschfeld przebywał w tym czasie za granicą i już nigdy nie wrócił do swojego kraju. Ostatnie lata życia spędził we Francji, gdzie zmarł na zawał w 1935 roku.

#lgbt #homoseksualizm #historia
jotl - Dzisiaj mija 149. rocznica urodzin i 82. rocznica śmierci Magnusa Hirschfelda,...

źródło: comment_pQUvZJa7AlkYVEXHcwarWU9jWj4xd8h1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz