Wpis z mikrobloga

1. Jak wygląda, aktualny stosunek sił w rejonie zachodniego Pacyfiku ?
2. Cele strategiczne Chin i Ameryki
3. Realne drogi do ponownej hegemonii Ameryki nad Chinami ?
4. Możliwości odwrócenia niekorzystnej dla USA dynamiki zmian w globalnych procesach sterowania międzynarodowego.
5. Czy SZAP (USA) odpuści sobie Europę ?
5.1. Wariant A i B i C – Trójmorze po raz pierwszy

Z przedstawionej analizy wynika, iż ze strategicznego punktu widzenia:


Chiny i Japonia już z początkiem 2018 roku znajdą w silnie konfliktowej sytuacji (patrz rów.1-d), która może się przerodzić w działania energetyczne (zbrojne)

Stany Zjednoczone potrzebują utrzymać w swojej strefie wpływów Japonię, bez której nie będą w stanie przeciwdziałać chińskiej drodze, do dominacji (patrz rów.1-e)

Do tego, aby móc konkurować w starciu z Chinami, SZAP potrzebuje Rosji w szeregach swojego sojuszu (patrz rów.3-a) lub jej neutralności na dalekowschodnim teatrze działań (patrz rów.3-b)

Chęć utrzymania przez Waszyngton pozycji hegemona światowego, wymaga zabezpieczenia amerykańskich interesów na całym świecie, w tym także w Europie. Z tego powodu USA nie może dopuścić do zbliżenia rosyjsko-niemieckiego (patrz rów.5-c)


https://www.wykop.pl/link/3737275/chiny-usa-rosja-i-kwestia-polska-cybernetyczna-analiza-procesow-sterowania/

#geopolityka #wojnainformacyjna #statystykanawojnie #chiny #usa #polska #cybernetyka #mirkoreklama
  • 7
@Martwiak: Chodzi o metodykę, konkretnie założenia wyłożone przez doc. Kosseckiego w "Cybernetyce społecznej" (rozdz. 13, wyd. 2 z 1981 r.) związane ze zmienną diagnostyczną, którą określił mianem "produktu-symptomu", mającą posłużyć za podstawę obliczenia mocy koordynacyjnej. Na s. 460 autor pisze, że zmienna ta nie może podlegać ograniczenio geograficznym wynikającym z rozmieszczenia lub klimatu, by już na kolejnej przyjąć produkcję żelaza/stali za "produkt-symptom" dla okresu XVIII-I poł. XX w. A jak wiadomo
@epimonos: również znalazłem błędy u Kosseckiego. Tu wydaje mi się, że problemem jest w mojej opinii zmniejszenie granicy pomiędzy informacją, a energo-materią. Obecnie przetwarzanie informacji pobiera taką ilość energii, że trzeba to uwzględniać w bilansie mocy.
Na ten moment dla trudniejszych i przyszłych analiz jest konieczne wprowadzenie poprawek.

Metodologia użyta w analizie jest tu opisana: http://icas.blog.pl/misja-icas/metoda-doc-kosseckiego/

Mat. źródłowy: Józef Kossecki, „Metacybernetyka”, Kielce – Warszawa 2005, wyd. pdf http://autonom.edu.pl, str. 258-261
@Martwiak: Dzięki za link, przeczytam w wolnej chwili. Zgadzam się, że przynajmniej w I poł. tego wieku pobór energii w procesie przetwarzania informacji to duży problem w tworzeniu modeli udziału państw w globalnych procesach sterowicznych. Problem jednak jest szerszy i dotyczy zbyt wąskiej specjalizacji osób zajmujących się takim modelowaniem. Ograniczanie się wyłącznie do propozycji doc. Kosseckiego de facto z lat 70-tych, to dziś anachronizm. Jest tak dużo ujęć matematycznych stosunków międzynarodowych,
Dzień dobry Panu @Martwiak

Nie jestem pewien czy dobrze patrzę, link do metodologi prowadzi do 1 strony czy jest ich więcej ?

Najważniejszą kwestią jest to w jaki sposób obliczana jest moc swobodna, bez tego nie wiemy tak naprawdę na czym operuje Pan Kossecki.

Z Bogiem..
@Folusznik: witam serdecznie.
Pod tekstem z pierwszej strony są odnośniki do pozostałej treści. Łącznie są 4 strony. Na końcu całego tekstu jest również odniesienie do źródła książkowego.

"Moc swobodna" jest kluczem do zrozumienia ludzkich motywacji i działań na każdym poziomie, operacyjnym, taktycznym, strategicznym i ideologicznym.