Wpis z mikrobloga

Browar w Elblągu, produkujący m.in. Specjala i EB (Grupa Żywiec) wpadł na świetny pomysł w obecnej kampanii marketingowej, jeśli ktoś nie widział, to polecam spojrzeć, fajne: http://legendapolnocy.pl/index.html

Z tej okazji powstał w #elblag , przy ulicy Browarnej (ale nie w sąsiedztwie browaru), piękny moim zdaniem mural, przedstawiający jedną ze 'specjalowych' wersji lokalnej legendy. Można sobie zobaczyć na zdjęciu.

Ta wersja legendy oparta jest na innej, mianowicie mamy w Elblągu legendę o czarowniku Kilianie (inna wersja: Kiliar), który żył w XVI wieku, gdy Elbląg przeżywał swój złoty wiek, będąc drugim najważniejszym portem w Rzeczypospolitej (a w latach 1576 - 1577 pierwszym, gdy Gdańszczanie nie uznali elekcji Stefana Batorego na króla, więc ten zablokował port i cały handel skierował do Elbląga).
Kilian był alchemikiem i oczywiście jego obsesją było stworzenie złota, mieszał więc metale i różne dziwne składniki w piwnicy swojego domu, bezskutecznie. Pewnego razu dowiedział się, że w nieodległym lesie, przy młynie, spotkać można o północy Diabła. Własną krwią spisał cyrograf i udał się w nocy w rzeczone miejsce. Spotkał tam rzeczywiście Diabła pod postacią siedzącego na pieńku niedźwiedzia. Gdy Diabeł zobaczył czarownika, zapiał niczym kogut i ludzką mową nakazał, aby Kilian położył cyrograf pod młyńskim kołem. Gdy Kilian zrobił to, Diabeł krzyknął 'łap twoje złoto', a z nieba na czarownika spadł deszcz złotych monet. Gdy jednak któraś dotknęła jego ciała, w tym miejscu powstawała ropiejąca rana... O poranku, znaleziono Kiliana martwego.

Skąd na muralu 'angielskie źródła'? Browar w Elblągu powstał w 1872 roku w miejscu, gdzie mieści się obecnie, a w 1880 przejęty został przez spółkę Brauerei English Brunnen (Browar Angielskie Źródło), która istniała do końca II wojny światowej. W tym miejscu znajdują się źródła wody, odkryte podobno przez mieszkających w Elblągu kupców angielskich, dlatego na ich cześć nazwano je 'angielskimi źródłami'.

#piwo #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #legendypolskie #legendy
Fevx - Browar w Elblągu, produkujący m.in. Specjala i EB (Grupa Żywiec) wpadł na świe...

źródło: comment_zLJTLiV0KsTa90WIC7hS0Cs2WJBkSxyT.jpg

Pobierz
  • 6
@pawelJG z rokitnikiem mi nie podszedł, trochę sztucznym aromatem zajeżdżał, ale za to edycja historyczna bardzo mi smakowała - nie wiem czy to tylko subiektywne odczucia, czy rzeczywiście jest inny, ale wydawał się smaczniejszy od zwykłego czarnuszka.