Wpis z mikrobloga

Pracuję obecnie zdalnie, będąc zatrudnionym na umowę o pracę (telepraca). Chciałbym jednak spróbować dorobić sobie po godzinach i w związku z tym spróbować założyć własną działalność, nie rezygnując z etatu. Nie mam podpisanej żadnej umowy o zakazie konkurencji, w umowie o pracę nie ma nic na ten temat. Pytanie, czy wykonując własne zlecenia o tym samym charakterze, co na etat, nie podlega to mimo wszystko pod jakieś inne paragrafy kodeksu pracy? Oczywiście wykluczam wykonywanie zleceń na boku dla tych samych firm, co na etat.

#prawo #nieprogramowanie #praca #pracait
  • 16
  • Odpowiedz
@mus_tang: obecnie zajmuję się webdeveloperką, tak więc tworzenie róznych serwisów WWW frontend i backend, poprawa istniejących serwisów itd. No i pewnie w podobnym charakterze chciałbym szukać ogłoszeń poza etatem. Cięzko mi to jakoś jeszcze bardziej dokładnie sprecyzować - w gruncie rzeczy robiłbym to samo, ale dla zdecydowanie mniejszych klientów i np. jakieś strony wizytówki zamiast serwisów do obsługi księgowości w firmie.
  • Odpowiedz
@mpower: żeby zakaz konkurencji przy umowie o pracę miał moc prawną to musi to być osobna umowa o zakazie konkurencji. Poza tym ciężko udowodnić, że zlecenia, które wykonujesz łapią się pod tą umowę.
  • Odpowiedz
@mpower: w takim przypadku przejdź na b2b, więcej kasy dostaniesz od obecnego pracodawcy, chyba że wolisz żeby Ci płacili zamiast tego wysokie składki do zakładu utylizacji szmalu
  • Odpowiedz
@mus_tang: art. 52 KP i naruszenie podstawowych obowiązków pracownika jakim jest dbałość o dobro zakładu pracy poprzez podjęcie działalności konkurencyjnej. Polecam orzecznictwo SN :)
  • Odpowiedz
Przecież nie podejmuje działalności konkurencyjnej wobec klientów pracodawcy


@mus_tang: nie wiem czy ty wiesz do końca o czym mówisz, bo mam wrażenie że nie. Działalność konkurencyjna to nie tylko współpraca z klientami jego szefa, ale ogólnie pojęte występowanie na tym samym rynku usług i potencjalnych klientów. A to, że długa droga, może i tak, ale nie zmienia to faktu, że wprowadzasz go w błąd
  • Odpowiedz
@mus_tang: masz np. II PK 158/14, nawet bez odrębnej umowy można rozwiązać umowę o pracę z uwagi na naruszenie istotnych interesów pracodawcy. Więc o ile będzie prowadził naprawdę drobną działalność to raczej nie sądzę że coś mu zrobią, ale ciężko oceniać do czego by doszedł sąd gdyby porownał klientów
  • Odpowiedz
@Kamad1993: jak masz otwartą działalność gospodarczą to nie można od tak sobie zabronić jakiejkolwiek innej pracy w danym sektorze. I też mogę rzucić wyrokiem SN CSK 30/13. TLDR: zakaz konkurencji nie może zupełnie wyłączać OPa z rynku. Poza tym w przytoczonym przez Ciebie orzeczeniu jest trochę inna sytuacja. Gość #!$%@?ł wszystko z firmy i wystawił u siebie. W przypadku OP będzie bardzo trudno nawet cokolwiek udowodnić, bo skąd pracodawca ma
  • Odpowiedz
@prnppp: 1) jak rzucasz wyrokiem to wrzuć chociaż poprawną sygnaturę 2) my tu rozmawiamy o czymś zupełnie innym, nie o klauzuli zakazu konkurencji a o obowiązku niepodejmowania działań szkodzących pracodawcy. Gdyby zawarli umowę na zasadzie DG - DG to ok, ale tu mamy stosunek pracownik mający poboczną DG i pracodawca.
  • Odpowiedz