Wpis z mikrobloga

Czy bawił się ktoś z was ostatnio może w #diy domowy #serwer plików na #linux? Zastanawiam się, czy lepiej kupić sobie jakiś dedykowany NAS, czy może zbudować samodzielnie... Z jednej strony "tanie" NAS-y kosztują bez dysków min. 600zł, ale średnio u nich z podzespołami (słaby CPU, mało RAM-u). Macie jakieś doświadczenia z budową własnych NAS-ów do domowego użytku? Jeśli tak, to na jakich komponentach składaliście i ile was to kosztowało?
  • 39
@informatyknawykopie: Pierwsze pytanie, masz sieć 1Gb/s? Jeżeli nie to zacznij od tego zmiany po po sieci transfer bedzie masakryczny przy 100Mb/s to jest tylko 12,5MB/s po wi-fi może bedziesz miał 20-30 MB/s w dobrych warunkach (wifi N) przy AC powinno być ok 110-120MB/s ale do tego potrzebujesz dobry router a nas musi być zbudowany na czmś co ma 1Gb/s sieciówke.
@Raek: Mam Raspberry Pi wersja B (nie mylić z Pi 2 B).
@bi-tek: Co do sieci mam router z portami 1G, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac

Czego potrzebuję to NAS z RAID-em 1, 5 lub 6. Customowe rozwiązanie jest o tyle dobre, że mógłbym tam wrzucić jeszcze jakiś serwer wirtualny, chociaż ponoć niektóre NAS-y mają obsługę wirtualizacji.
Czego potrzebuję to NAS z RAID-em 1, 5 lub 6. Customowe rozwiązanie jest o tyle dobre, że mógłbym tam wrzucić jeszcze jakiś serwer wirtualny, chociaż ponoć niektóre NAS-y mają obsługę wirtualizacji.


@informatyknawykopie: Synology z tego co wiem, to nawet dockery obsługuje.

Dedykowane NASy są dobre dla ludzi, którzy chcą raz skonfigurować i z tego korzystać, do pierwszej awarii dysku. Jeżeli masz chęć i zapał na stawianie własnego serwera, to nie widzę
NAS z RAID-em 1, 5 lub 6


@dave8: wszyscy, którzy polecają gotowe rozwiązania, zapominają że cokolwiek co obsłuży 5 lub 6 to są dość duże pieniądze. 90% tych wszystkich entry-level maszynek to dwa dyski i papa. nie wspominając o nieelastyczności softu.
@informatyknawykopie tanie NASy mają słabe cpu/ram tylko z pozoru. Chodzą zazwyczaj bezbłędnie i lepiej niż zwykły pecet o tych samych parametrach. Ot, inna architektura.
Ja mam NASa na Atomie dwu jajowym 1.66ghz + 4GB Ram + 2 dyski 1TB w mirrorze. Postawione na freenasie i nie narzekam, w planie jest dorzucenie kolejnych dwóch dysków. Gdyby nie to, że wszystko miałem po kosztach to raczej kupiłbym gotowego NASa.
@paprok: mam dwudyskowego qnapa, wszystko dziala, mozna w 5 minut skonfigurowac a jak chcialem cos wiecej to ssh, instalacja managera pakietow i mam na nim teraz nmap, kilka skryptow, WWW na osobnym porcie i CRON, wiele rzeczy mozna zrobic zwlaszcza z obsluga dockera w wyzszych modelach jak zauwazyl @GratisLPG:
@informatyknawykopie: jesli chcesz miec jakies kosmiczne osiagi to zbuduj sam, jesli nie planujesz obrobki video, streamowania do 30 urzadzen jednoczesnie
@JestemKaspi: nie mówię że się nie da. mówię, że kompletny system operacyjny daje dużo większe możliwości jak ktoś lubi grzebać. poza tym, osobiście uważam że jedynym systemem plików jaki się nadaje do takich zastosowań jest ZFS. znasz jakieś urządzenie, które to wspiera?