Wpis z mikrobloga

Czy bawił się ktoś z was ostatnio może w #diy domowy #serwer plików na #linux? Zastanawiam się, czy lepiej kupić sobie jakiś dedykowany NAS, czy może zbudować samodzielnie... Z jednej strony "tanie" NAS-y kosztują bez dysków min. 600zł, ale średnio u nich z podzespołami (słaby CPU, mało RAM-u). Macie jakieś doświadczenia z budową własnych NAS-ów do domowego użytku? Jeśli tak, to na jakich komponentach składaliście i ile was to kosztowało?
  • 39
@drag_op: Architektura jest taka sama, przecież Atom to x86/x64 tak samo jak i7 czy pentium G4560. Wszystko rozbija się o soft. No i twój nas nie obsłuży 6 hdd w RAID 6. Wszystko zalezy czy ktoś chce tym bawić czy out of the box mieć rozwiązanie, dużo też zależy od zastosowanie.

@JestemKaspi: 90% nas(pokroju zyxel lub inne tanie) które są pewnie sprzedane są uzywane do współdzielenia plików nawet nie backup
@JestemKaspi: XDDDD właśnie udowodniłeś mój punkt widzenia. ile to kosztuje? 40-50k? za 10% tych pieniędzy można mieć maszynę która oferuje 90% możliwości systemu klasy enterprise i do tego niemałą satysfakcję że się zbudowało coś zajebistego. po co ZFS? bo to najlepszy system plików jaki istnieje.

Duże możliwości idą z dużą szansą na skopanie czegoś niestety i coś może nie działać pomimo że robim "dobrze" a o czymś zapomnialiśmy / nie ma zainstalowanego.


@bi-tek: to element nauki. coś jest #!$%@?, to szukasz jak to naprawić. jeżeli nie jest to mission-critical dla firmy, tylko pudełko na multimedia do domu to chyba można poświęcić trochę czasu na zabawę z konfiguracją i usuwaniem potencjalnych problemów?
@paprok: oczywiscie, ze mozna o ile tego potrzebujesz ;) w 99% przypadkow nie potrzebujesz a ZFS w domowym NASie to sztuka dla sztuki bo i tak uzyjesz go raz na miesiac jak sobie przypomnisz, ze trzeba backup zrobic albo jakis film sciagnac
w 99% przypadkow nie potrzebujesz a ZFS w domowym NASie


@JestemKaspi: uprzejmie się nie zgadzam. programowy RAID, banalne zarządzanie i rozbudowa, wbudowane sprawdzanie integralności danych, snapshoty, deduplikacja... no come on! mam takie pudełko od jakiś 4-5 lat i nie zamieniłbym ZFSa na nic innego.
dla 99%


@JestemKaspi: no to ja jestem blackhat hackerman bo znajduję się w tym 1% ( ͡º ͜ʖ͡º). lubię/lubiłem grzebać i wszystkim którzy nie boją się angielskiego i Googli serdecznie polecam ten styl. to zajebista zabawa i nauka jednocześnie.
@paprok: a pozniej sie zniecheci ;p moze niech sie nauczy najpierw konfiguracji na jakims najtanszym uzywanym NASie, wtedy dowie sie jakie funkcje sa mu potrzebne a czego brakuje

EDIT: moze nawet jesli ma jakis router z bajerami tam skonfiguruje "NAS" i zobaczy czego chce
@bi-tek ewentualnie perc 5/i to starszy model a równie dobry. Jednego i drugiego drowiesz w cenie 150zl. Patrz tylko aby kupić z w miarę sprawną baterią.