Wpis z mikrobloga

Z wad na pewno brak "osobowości prawnej" czyli faktury wystawiane są na dane inkubatora a nie Twoje (przynajmniej u mnie w akademickim tak było) no i kwestia czy inkubator oczekuje jakiegoś procentu od tego co zarobisz.
@kicioch: Ja myślałem o Ink. ale Pomarańczowy jest tylko na 4 miesiące teoretycznie i no i płacisz abonament 300zł/ mc + 50zł każdy wspólnik. W zamian dostajesz kartę wstępu (Ty i wspólnicy) do zaplecza technicznego Inka (u mnie to uczelnia UTH- pełen wypas).

Generalnie opłaca się jeżeli planujesz rejestrować działalność w przyszłości i to jest taki "start" bo nie płacisz nic ponad abonament, masz dostęp do biura, infrastruktury, prawnika (5h w
@kicioch: niby tak, ale jest straszny burdel zazwyczaj w ksiegowosci takich inkubatorow, wszystko zalezy tez od ilosci wystawianych fv, jak wczesniej nie miales firmy to na malym zusie masz ciut wyzej i imo wygodniej, nie trzeba sie prosic o wystawianie fvat i mozna sobie odliczac vat
@justlogin: Tylko u mnie każde 50zł robi dużą różnice, głównie przez to, że w pierwszym roku działalności jedyne na co mogę liczyć to pokrycie kosztów firmy (i to przy dużym szczęściu).
Niestety prawo w Polsce zabrania sprzedawania czegokolwiek cyklicznie (a dwa razy w miesiącu to już cyklicznie) bez założonej działalności, a biznes który chce zacząć rozrasta się poprzez pocztę pantoflową więc muszę liczyć pierwszy rok jako ten, w którym nie zarobię
@kicioch: a mozna wiedziec jaka branza, co robisz? moze cos dorzuce sie do dochodow ( ͡° ͜ʖ ͡°) teoretycznie masz racje z ta dzialalnoscia, ale w praktyce nikt za to Cieboe nie bedzie ganial, moze korzytaj z useme i z uzyczenia osobowosci prawnej do fv, a jak zyski beda wieksze to dopiero wtedy inkubator lub dzialalnosc
@justlogin: rękodzieło, firma po to by zaspokoić swoje hobby (a że rękodzieło wytwarza produkty to albo muszę je sprzedać albo wynająć magazyn xD).

O useme nie słyszałam, muszę poczytać.
@justlogin
@kicioch to o czym kolega wspomina wyzej raczej uslugi niz wytwarzanie i sprzedaz dobr, choc rozliczam tam ok 10-15 tysiecy rocznie. Natomiast jesli mozesz cos sprzedac to to sprzedaj niekoniecznie z kwitami. Nie badz az tak poprawna zeby przy 200 pln zakladac cos co.generuje ci wieksze koszty niz przychody.
@sorasill: Ja to wiem, to nie jest tak, że ja chce być taka dobra dla Państwa, bo ruchają nas na każdym innym kroku więc im wystarczy. Problem w tym, że w świecie rękodzieła (ale też w innych pewnie) są bardzo życzliwe "koleżanki", a panie z US i ZUS robią tzw zakupy kontrolowane, więc sprzedawanie bez kwitów jest strasznie ryzykowne a kary wysokie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@kicioch: no dobra to wytłumacze Ci to inaczej - zarabiasz
600 PLN
300 PLN to koszt inkubatora
300 PLN to zysk jaki masz
XX PLN to materiały
XX PLN to realny zysk jaki osiagasz.

Prowadzenie firmy, wykonywanie usług nawet rozliczanych przez pośredników a nawet rękodzieło to czas, czas, czas.
Sprzedajesz czas, nic więcej się nie liczy, jeśli można coś zrobić szybciej lepiej przez kogoś innego to to zlecasz.
Pytanie czy
@sorasill: Ale nie mogę na lewo bo to ogromne ryzyko. W tej branży na prawdę jest masa kontroli, masa zgłoszeń (pracowałam w niej jako pracownik przez pare lat więc się orientuję jak kontrolują Panie z urzędów). Prędzej czy później dopadnie Cię taki zus czy us i masz naliczone kilka tysięcy kary, za duże ryzyko dla mnie.

To nie tak, że ja nie chcę mieć firmy by zarabiać. Problem leży w masakrycznie
a panie z US i ZUS robią tzw zakupy kontrolowane, więc sprzedawanie bez kwitów jest strasznie ryzykowne a kary wysokie


@kicioch: ale jesteś zastraszona ( ͡° ͜ʖ ͡°) to o czym piszesz dotyczy firm zarejestrowanych, a nie osób prywatnych bez dg. Wiesz, że jak się zarejestrujesz to będzie gorzej? Pojawisz się w "systemie" i kazdy błąd, opóźnienie, pierdoła będą rozliczane.
ale jesteś zastraszona ( ͡° ͜ʖ ͡°) to o czym piszesz dotyczy firm zarejestrowanych, a nie osób prywatnych bez dg. Wiesz, że jak się zarejestrujesz to będzie gorzej? Pojawisz się w "systemie" i kazdy błąd, opóźnienie, pierdoła będą rozliczane.


@Wychwalany: ale kumasz, że chodzi o konkurencję? W sumie to jest akurat dość zdrowy mechanizm (walka z nieuczciwą konkurencją która zaniża koszty). Konkurencja jak zauważy, że nie masz
ale kumasz, że chodzi o konkurencję? W sumie to jest akurat dość zdrowy mechanizm (walka z nieuczciwą konkurencją która zaniża koszty). Konkurencja jak zauważy, że nie masz DG i nie płacisz składek zgłasza taką osobę do UKS i ZUS.


@megawatt: wiem o co chodzi, ale wątek tyczy się 2-3 transakcji w miesiącu na malutkie kwoty. Żeby zrobić wyprzedaż garażową nie rejestruje firmy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kolejna