Wpis z mikrobloga

Potrzebuję zrobić pomiary poboru prądu u mnie w domu, z racji takiej, że do tej pory się tym nie zajmowałem, więc mam nikła wiedzę na ten temat... zatem poszukuję watomierza tudzież miernika poboru energii elektrycznej, za pomocą którego będę mógł zbadać ile dany sprzęt zużył watów od włączenia do wyłączenia albo na przestrzeni np. doby.

Jak ja to widzę? podpinam np. lodówkę/zamrażarkę/tv czy co tam chcę o godzinie np. 8 rano i dnia następnego o 8 rano albo za dwie doby chciałbym ujrzeć minimalne/max i średnie zużycie prądu przed dane podłączone urządzenie.

Znalazłem jakieś liczniki od #voltcraft ale nie chce wydać w błoto 160zł za coś co nie spełni moich oczekiwań, bowiem w żadnych z ofert nie znalazłem informacji czy uzyskam na wyświetlaczu minimalny pobór, wszędzie jest info o max i o aktualnym.

Jakieś pomysły? rady? z góry dziękuję! :)

#pytanie #elektronika #elektrotechnika #elektryka
  • 9
@mampytanieotak: raczej nie zrobią tego za darmoszkę i wyniosłoby mnie to znacznie więcej niż zakup takiego miernika.

@CamelCase: ale to nie sprawdzi się w 100% bo przecież w zależności od pracy urządzenia np. PC może on pobierać w spoczynku mniej i w stresie wiecej, więc co mi da pomiar , gdy założę ze powiedzmy urządzenie ma np. 500W i policze sobie ze działą przez 10h jak w trakcie tego działania
@smashthat za 40 w każdym markecie budowlanym kupisz gniazdko z pomiarem. Co prawda wszystkiego na raz nie zmierzysz, ale po dzień na każdy punkt i za kilka dni będziesz mógł już coś wnioskować.
Min i max odczytasz z wartości aktualnej obserwując. Średnią z wartości zmierzonej energii dzieląc przez czas pomiaru.
rednią z wartości zmierzonej energii dzieląc przez czas pomiaru


@Dzyszla: to rozwiązanie zostanie mi ostateczne jak nie znajdę tego co chce, raczej łatwiej będzie zostawić urządzenie i zając sie swoja praca niz siedzieć przy gniazdku i obserwować ile w jakim momencie zużywa... a tak miałbym podana minimalna i max i tak jak mówisz, dziele i mam wynik, średniego już podawać nie musi samo w sobie ;). Problem właśnie w tym że
dobra, dziękuję wszystkim :), kupiłem w leroy'u jakiś miernik za 60zł, okazuje się ze posiada opcje wyświetlania min jak i max, ale też to był zakup w ciemno i mimo ze logiczne wydaje się ze tego typu sprzęt powinien takie wartości podawać, to jak wiemy w dzisiejszych czasach trzeba mieć oczy dookoła głowy ( ͡° ͜ʖ ͡°). Teraz zobaczymy co wyjdzie z tych pomiarów.