Wpis z mikrobloga

Mirki. Mam pytanie. Właśnie się dowiedziałem, że jakaś tam moja ciotka, która nie żyje narobiła długów. I te długi przechodzą na naszą rodzinę, na babcie i dalej. Najbliższa jej rodzina zrzekła się spadku, więc dług przeszedł ponoć na nas. Jak to wygląda ze strony prawnej? Dodam, że ciotka żadnego domu ani nic nie zostawiła. Tylko długi. Jeśli te długi przechodzą na babcie, później na jej dzieci (czyli np. moją mamę) to mogą przejść dalej np na nas?
#pytanie #prawo
  • 18
@wysuszony: musisz to zrobić przed notariuszem, lub jeśli masz małe dzieci, to w ich imieniu, przed sądem. Generalnie nie jest to trudne, bez prawnika dasz sobie radę. Masz na to 6 msc od momentu kiedy dowiedziałeś się o spadku,
@wysuszony: nie ogromny, ale kosztowny i jak ma się dzieci czasochłonny. ja mam dziedziczenie po bratanku babci(którego nawet dziadek na oczy nie widział) i moja rodzina wyda na to prawie 1k. notariusz+odpisy+akty zgonu, 3 dzieci będzie musiała zrzekać się przed sądem.
@medykydem przechodzi na wszystkich, którzy żyli za życia ciotki.
Więc jak w rodzinie są dzieci, które już żyły przed zejściem ciotki to za wszystkich należy notarialnie się zrzec.

Najlepiej zbierz całą rodzinę i razem do notariusza. Wówczas koszty podzielcie po sobie, by każdy nie płacił całości.

Za małoletnich zrzekają ich rodzice.
Jestem po takiej akcji i na jednym akcie mam 10 członków rodziny z małoletnimi, ciotki, babcie, wujkowie, kuzyni ect
@SagaS: a tak z ciekawości - jak ustalić moment powzięcia informacji o spadku? Czy taki człowiek otrzymuje jakąś pisemną informację? Chodzi przede wszystkim o jakichś dalszych krewnych którzy ze zmarłym nic wspólnego nie mają i mogą nawet nie wiedzieć że zmarł. Lekko idiotyczny jest system wymagający reakcji zamiast zwykłego olania jeśli nie jest się zainteresowanym.
@wysuszony: nie powiem Ci dokładnie, bo takiej sytuacji nie miałam. Mi prawnik tłumaczył "od momentu w którym dowiedziałeś się że jesteś/możesz być spadkobiercą". W necie czytałam o ludziach którzy dowiedzieli się od np. banku - to bank złożył wniosek o ustalenie spadkobierców, i Ci którzy wyskoczyli dostawali informację o długu. Wszystko zależy od danej sytuacji. Kiedy zmarła ta ciocia? Kiedy spadku zrzekła się osoba po której ty dziedziczysz - dziadkowie, rodzice,
@worldmaster Nie będą w dupie, bo od 2015 roku dziedziczy się spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Jak ciotka ma długi i nie ma majątku, to wierzyciele będą mogli naskoczyć.