Wpis z mikrobloga

Cześć,

Czy ktoś tutaj ma karte w USD w kantorze alioru i płacił za transakcje w obcej walucie? Powiedziano mi że w tym przypadku występuje tylko jedno przewalutowanie, a Alior nie pobiera żadnej opłaty za taką transakcje, jednak sprawdzałem kurs mastercard na https://www.mastercard.us/en-us/consumers/get-support/convert-currency.html i pobrana kwota jest o ok 9% wyższa. Ktoś wie skąd ta różnica?

#aliorkantor #aliorbank #alior #banki #bank
  • 13
@desygnat: płaciłem kartą USD za zakupy w GBP i PHP i podobno miało być jedno przewalutowanie GBP -> USD / PHP -> USD a kwota się nie zgadza z kursami mastercard
@rtg_: też nie rozumiem, jakie przewalutowanie? jesli masz kartę w $, to kupujesz w kantorze $ płacąc za nie złotówkami, a potem przy płatności kartą $ pobiera Ci te $ ;] Jakie przewalutowanie, cóż za cuda wyprawiasz? :))
@desygnat: wiem że bez sensu, wtedy akurat musiałem zapłacić tą kartą. Ale skoro niby ma być jedno przewalutowanie to i tak się powinno bardziej opłacać tą kartą USD. Zresztą bardziej mi chodzi teraz o jak to obliczyć żeby wiedzieć czym płacić w późniejszych transakcjach
@maur: chodzi o przewalutowanie PHP -> USD bo płace kartą w USD gdzie PODOBNO ma nie być opłat i też jest jedno przewalutowanie, bo wszystkie transakcje w innej walucie niż ta w której jest rachunek są najpierw przewalutowane na USD a później na walute rachunku. czyli dla rachunku USD jest jedno przewalutowanie. Przykładowo w mbanku przy mastercard jest przewalutowanie najpierw na euro a później na złotówki. W pko przy karcie VISA
@rtg_ porównaj jeszcze z kursem na alior i na NBP. Czasem ludzie #!$%@? płacą np przez PayPal. Ale to wtedy płacą w USD i zamiast zaznaczyć, żeby zapłacić po walucie z faktury to płacą po cenie w walucie swojego kraju i wtedy maja podwójne przewalutowanie. Ale u Ciebie tak nie było chyba, że płaciłeś przez PayPal to będzie wtedy jego wina ( ͡ ͜ʖ ͡)
@desygnat: nie płacę paypalem. kursu alioru dla PHP nie ma, jest to rozliczane na podstawie kursu master card, ale nawet jakby było najpierw zmieniane na złotówki a później na dolary to by taniej wyszło niż to co mi zablokowało na karcie / pobrało kiedyś w GBP. Teraz czekam na to aż blokada zejdzie i pewnie reklamację będę jakąś robił żeby się dokładnie dowiedzieć, ale chciałem tutaj dopytać bo może ktoś wie
@rtg_: Podstawowe pytanie: transakcja zaksięgowana?
Jeśli nie, to nie patrz na kurs w tym momencie, bo blokada jest z dwoma przewalutowaniami, dopiero zaksięguje się właściwie. Po zaksięgowaniu będzie bezpośrednio przeliczone wg kursu rozliczeniowego MasterCard dla PHP/USD z dnia księgowania.
Jeśli tak, to prawdopodobnie terminal zasugerował przewalutowanie na PLN wg kraju karty i poszło PHP>PLN>USD>PLN>USD.

Nie płać kartą USD w EUR ani GBP, bo wtedy jest podwójne przewalutowanie przez PLN. Do EUR
@ms93: dla GBP tak, zaksięgowana. Kwota transakcji: -43,35 USD Opis transakcji: Transakcja kartą debetową;obciążenie; Kurs wymiany: .6918; Kwota w walucie rozliczeniowej: 29.99 GBP 5817
dla 24.08.2016 (data transakcji) kurs wg mastercard wynosił: 1 GBP = 1.316099 USD
@rtg_: Tak, jak napisałem - transakcje w GBP i EUR przy użyciu karty w USD są przewalutowywane dwukrotnie (a może i trzykrotnie? nie pamiętam), raz po kursie MC, raz po kursie banku - nie mają żadnego sensu. Do tych walut trzeba mieć osobne karty.
Wszystkie inne waluty przy użyciu karty USD są przewalutowywane tylko raz, po kursie MC.