Wpis z mikrobloga

WIELKI LEKSYKON ROBACTWA
Nr. 14 i 15 - Trzpiennik olbrzym i Zgłębiec trzpiennikowiec

Po co smaruje się drewno bejcami i wszelakimi lakierami? Bo deszcz wypaczy? Ale ja mam drewniany stolik pod daszkiem. Bo słońce wysuszy na wiór? No ale ja mam drewniany stolik pod daszkiem. No ale nie? No też... Ale przede wszystkim dla protekcji przed ksylofagami ( drewnojady :D ). Jednym z takich popaprańców jest Trzpiennik olbrzym, który to upodobał sobie martwe drewno drzew iglastych, a jeśli napotka w lesie jakiegoś osłabionego osobnika, to też sobie złoży w nim jaja. Ten cztero centymetrowy #!$%@? może zabić drzewo. Skubaniec skumał się z grzybami, które pomagają rozpuszczać drewno jego larwą, a te wesoło sobie penetrują drzewo... Aż tu nagle... Przylatuje samica Zgłębienia trzpiennikowca i wbija żądło w jej tunel, składa jaja, a niedługo po tym wykluta larwa zaczyna wpierniczać wcześniejszego lokatora ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pomyślisz... Zaraz! Zaraz! Przecież ta larwa jest głęboko w drewnie i sobie tam wesoło pałaszuje drewno przez nawet 6 lat! (6 lat jak jest sucho, bo grzyb ma gorsze warunki. Tak to 2-3) Ano, można by powiedzieć, że Zgłębiec to taki super bohater. Tutaj sobie tylko nektar i pyłek z kwiatków zżera, ale jak spotka jakieś drzewo w potrzebie to jebs! Zastrzyk z jajek! 5 tygodni i nie ma trzpiennika ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Wołam: @Sofa @Oreczek_Maly @bartol_wwa @3nriqu3 @Gopnik @phalaenopsis (Chcesz bym cię wołał, to weź napisz w komentarzu)
Tagi: #owady #leksykonrobactwa #podnoszepoziommirko #zwierzaczki #ciekawostki
ProducentCO2 - WIELKI LEKSYKON ROBACTWA
Nr. 14 i 15 - Trzpiennik olbrzym i Zgłębiec ...

źródło: comment_KcGKycFu62xfx4Km8iTfNcIGpeZSii98.jpg

Pobierz
  • 8
Skubaniec skumał się z grzybami, które pomagają rozpuszczać drewno jego larwą, a te wesoło sobie penetrują drzewo... Aż tu nagle... Przylatuje samica Zgłębienia trzpiennikowca i wbija żądło w jej tunel, składa jaja, a niedługo po tym wykluta larwa zaczyna wpierniczać wcześniejszego lokatora ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Producent_CO2: Stary, kto kogo #!$%@? wpiernicza, czyj tunel i jaka larwa zjada jaką larwę (czy grzyba?). Cały czas piszesz o Trzpienniku