Wpis z mikrobloga

Jak myślicie, dlaczego odwołano pokaz filmu ''Wołyń'' w Budapeszcie?
Oficjalnie odwołał polski MSZ tłumacząc to nieobecnością historyka G.Motyki, ale ten jest oburzony przedstawieniem takiego pretekstu. Zarówno Motyka jak i Smarzowski wraz z producentami wydali oświadczenie w którym wyrażono zaniepokojenie odwołaniem noszącym znamiona ograniczania swobody wypowiedzi artystycznej.

#ukraina #wegry #wolyn
  • 8
historyka G.Motyki, ale ten jest oburzony


@szurszur: nazwisko Motyki mignęło mi gdzieś w związku ze sprawą historyka od nazwania ulicy imieniem Zub Zdanowicza. Podpisał list w obronie Macieja Sobieraja. Atw widziałeś już film? Co o nim sądzisz?
@dertom: Widziałem film. Wiekszosc widzi w nim obraz do uderzania w Ukraińców a moim zdaniem jest on bardzo niekorzystny i dla Polaków (pod kątem jego dystrybucji na Zachodzie).
Mało jest rodzimych filmów rozgrywajacych się w okresie wojny i przedstawiajacych Polaków od tak negatywnej strony.
I nie chodzi mi o same wydarzenia na Wołyniu. Smarzowski usunął nagrane już sceny realnej walki polskich żołnierzy z Niemcami. W efekcie mimo przedstawnienia wrzesnia 39 Polacy
@szurszur: to nie był film robiony pod zachód czy na zamówienie polityczne jako takie. Elementy narodowo kresowe też go nie zdominowały. Nawet podoba mi się przemycenie do filmu elementów bardziej przyziemnych i prawdziwych niż heroicznych żołnierzy września. To tak jak z "Nasze matki nasi ojcowie"; wycinek szerokiej szarej rzeczywistości, raz bielszej, raz ciemniejszej. Trzymając się głównie faktów np. pojawiły się opaski niebiesko żółte na ramionach UPA.

Jak Polakowi sie twarz wykrzywia
@dertom:

odobnie WS puszczał oko widzowi z tą zabawą weselną z płonącymi kłonicami a palonym dzieckiem w stogu. To teraz tylko opinii @Aryo nie znam a byłem ciekaw( ͡° ͜ʖ ͡°)


( ͡º ͜ʖ͡º)
to nie był film robiony pod zachód


@dertom: Nie mówię, że był, ale jednak byłby ostrożny z mocnym promowaniem go na Zachodzie, a takie głosy widziałem od ludzi, którzy myślą, że dla wszystkich bedzie to obraz uderzajacy w Ukraińców.
To nie jest film dla ludzi nie znajacych tematu.