Wpis z mikrobloga

Cześć Mircy!

W dzisiejszym wpisie coś na temat twórczości Quentina Tarantino, a konkretniej ostatniego hitu – Nienawistna Ósemka.
Zapraszam! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czy wiecie co łączy ostatnie dzieło Quentina Tarantino z filmem „Coś” z 1982 roku? Kurt Russell – to po pierwsze. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, o czym we wpisie.

Nie każdy wie, ale niewiele brakło aby Ennio Morricone nie podjął się współpracy z Quentinem Tarantino przy (ściślej mówiąc: po) powstawaniu filmu. Złożyły się na to dwie składowe.

Po premierze hitu„Django”, włoski kompozytor podczas spotkania ze studentami wypowiedział słowa po których fani obydwu twórców mogli poczuć się zasmuceni. Wiele gazet powtarzało słowa włoskiego kompozytora: „Nie jestem zadowolony ze współpracy z Tarantino. Używa muzyki bez żadnej konsekwencji. Nie będę z nim pracować już przy żadnym projekcie”. Szokujące artykuły okazały się naciągane i wyrwane z kontekstu. W późniejszym oświadczeniu, Morricone napisał: „To, co ukazało się prasie, jest tylko częścią moich myśli. Artykuły te zniekształcają prawdziwe znaczenie moich słów. Mam wielki szacunek dla Tarantino, cieszę się, że wybiera moją muzykę – to znak artystycznego braterstwa. To, że wybiera różne utwory do filmów, sprawia, że praca kompozytora staje się trudna, ponieważ komponując chcę być konsekwentny, a taki sposób traktowania muzyki w znaczny sposób utrudnia moją pracę.” Szczęśliwie dla widzów na całym świecie, twórcy znaleźli wspólny język, co zaowocowało powstaniem 50-minutowej ścieżki dźwiękowej a także Oscarem i Złotym Globem dla włoskiego kompozytora. Twórcy zakomunikowali ten fakt publiczności podczas rozdania nagród „David Di Donatello” w Rzymie.

Drugi czynnik, który mógł sprawić, że nie usłyszelibyśmy muzyki Morricone w hicie Tarantino to czas.

Tarantino złożył wizytę w domu Morricone. Podczas spotkania rozmawiali o napisaniu muzyki do jego nowego filmu. Kompozytor zapoznał się z wcześniej przesłanym scenariuszem i uważał go za świetny materiał. Jego zdziwienie było ogromne, gdy na swoje pytanie: „Kiedy zaczynasz kręcić film?”, usłyszał odpowiedź: „Już skończyliśmy. Teraz jesteśmy w fazie edycji”. To mogła być kolejna nieudana próba, ponieważ początkowo kompozytor nie chciał zdecydować się na pisanie muzyki. Miał inne zobowiązania a czas do pracy przy „Nienawistnej Ósemce” znów był za krótki (Tarantino chciał muzykę w ciągu 4 tygodni – nie była to pierwsza taka sytuacja – „Bękarty Wojny” zostały odrzucone przez „Maestro” z uwagi na przyspieszone prace nad filmem). Tarantino nie poddał się i poprosił o szczegóły dotyczące pierwszych pomysłów kompozytora. Odpowiedź dotyczyła sceny otwierającej w której dyliżans przemierza bezkresne połacie śnieżnej pustyni. „Muzyka o której myślę związana jest z przemieszczaniem się dyliżansu, ale także sugeruje zbliżającą się falę przemocy”. Utwór o którym mowa to oczywiście „The Last Stage to Red Rock” (do posłuchania tutaj). Te słowa wywarły na Tarantino ogromne wrażenie, postanowił za wszelką cenę namówić kompozytora do napisania muzyki. Dalszą część historii znamy – usłyszeliśmy ją w filmie. Za ciekawostkę można uznać fakt, że na potrzeby ścieżki do filmu Tarantino, włoski kompozytor wykorzystał swoje niepublikowane wcześniej utwory z filmu „Coś”.

Muzyka napisana do tego obrazu przyniosła Włochowi drugiego Oscara. Pierwszy raz tę nagrodę otrzymał w 2007 roku za całokształt twórczości.

Więcej szczegółów w tym wykopalisku!

Jeśli podobał Ci się post to zostaw plusa dla potomnych( ͡° ͜ʖ ͡°) lub dodaj mnie na listę obserwowanych( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zapraszam też na stronę gdzie wrzucam moje teksty i ciekawostki o filmie i muzyce filmowej--> tutaj <--

a także do konkretnego artykułu o Nienawistnej Ósemce gdzie jest duuuużo więcej faktów na temat tego filmu --> tutaj <--

Zapraszam też do polubienia strony na facebooku --> tutaj <--

Miłej lektury mircy:)( ͡° ͜ʖ ͡°)

#tarantino #morricone #enniomorricone #enniomistrz #nienawistnaosemka
#ogladamsluchajac #muzyka #muzykafilmowa #ciekawostki #ciekawostkifilmowe #ciekawostkimuzyczne #rozrywka #kultura #gruparatowaniapoziomu #film #kino #western #( ͡° ͜ʖ ͡°)
ogladamsluchajac - Cześć Mircy!

W dzisiejszym wpisie coś na temat twórczości Quent...

źródło: comment_HNWrGBUjYRhMIqaBAOBXoZgmAxw2rmkB.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz