Wpis z mikrobloga

WIELKI LEKSYKON ROBACTWA
nr. 1 - Turkuć podjadek.

Jeśli jestem ogrodnikiem, tudzież leśnikiem, bądź krecikiem, z pewnością doskonale znasz to kopiące tunele dziadostwo. Zdawać by się mogło, że to jakiś kumpel Elona Muska, jednakże turkuć kumpluje się wyłącznie z innymi turkućkami, występując w licznych grupach.
To podgryzające korzenie dziadostwo potrafi dorosnąć nawet do kilkunastu centymetrów(sam mierzyłem ( ͡ ͜ʖ ͡) ) i przenosić gruźlicę/tężca/cokolwiek z faktu, że całe życie spędza pod ziemią... Jak ugryzie to nie ignoruj.
Zasraniec nie występuje w formie larwalnej. Matka wysiaduje pod ziemią jaja i z nich rodzą się małe gnojki, gotowe do penetrowania twojego ogródka.
Aby złapać turkucia, najlepiej wkopać słoik na głębokość ok. 10 cm (góra słoika, względem powierzchni), na przecięciu jego tunelu. Teoretycznie można tam nalać piwa, ale ślimaki się zlezą i szkoda trunku. Nie mniej następnego dnia już coś powinno być w słoiku.
Jeśli chcesz kogoś nastraszyć turkuciem, to złap za pancerzyk tuż za głową. Skubaniec nie jest tak zwinny by cię upierniczyć i zarazić jakimś syfem.
Aha. Jak chcesz się dziada pozbyć, to na jesień, lub jako przedplon, posiej na ogródku gorczycę i ją wymieszaj z glebą jak wzbije się na jakieś 10-20 cm. Smród się zrobi taki, że turkucia i kreta nie zobaczysz do następnego sezonu (potwierdzone info). To jest stary leśny sposób na zabezpieczanie sadzonek bukowych na zimę, przed właśnie wszelkimi gryzoniami i pieprzonym turkuciem.

#owady #leksykonrobactwa #podnoszepoziommirko #zwierzaczki
Producent_CO2 - WIELKI LEKSYKON ROBACTWA
nr. 1 - Turkuć podjadek. 

Jeśli jestem o...

źródło: comment_0f4HbatrXwIlkOwIcDrgeQ28SPsfwoHW.jpg

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
@piotr-maszkar: Nikt nie prowadził takich badań naukowych nad tym, ale z własnego doświadczenia wiem, że owady żyjące pod ziemią, da się hodować. Z Pachnicą dębową nie ma problemu w stadium larwalnym i wczesnym imago, więc tutaj pewnie pozostaje kwestia wielkości akwarium i tego jak go będziesz karmić.
  • Odpowiedz
  • 7
@amator_kwasnych_zelek
Ad.1 UP Wrocław- LKP N-ctwo Żmigród
Ad.2. Choćby praktyczny leksykon przyrody KDC. Rok wydania, bodaj 2004. Do tego może coś być w książkach od ochrony lasu. Owady te przenoszą choroby ze względu na glebę w której występują. Zarówno one, jak i drobnoustroje.
Ad.3. Z jaj wychodzi nimfa. Być może popełniłem drobny błąd uznając ją za różną do larwy, nie mniej kierowałem się rozroznianiem tego stadia rozwoju w sposób przystępny szerszemu
  • Odpowiedz
nie mniej kierowałem się rozroznianiem tego stadia rozwoju w sposób przystępny szerszemu gronu


@Producent_CO2: No ale tu nie ma rozróżnienia tylko informacja, że nie ma. Myślę, że łatwiej było napisać, że larwy prawie identyczne z dorosłymi.

Z tą gruźlicą to nie bardzo rozumiem. Turkuć ma kontakt z glebą więc przenosi gruźlicę? Wydaje mi się, że jednak kontakt z glebą nie naraża zbytnio na gruźlicę.

Przy okazji przeczytałem poprzedni Twój wpis-
  • Odpowiedz
@amator_kwasnych_zelek: Nie wszędzie występuje gruźlica, nie mniej może on ją przenosić. Kwestia środowiska. Jeśli on ugryzie, to na przykład tężec jest w bonusie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Upodobałem sobie w szczególności szkodniki wtórne sosny, oraz rząd tęgopokrywych, z naciskiem na Scarabaeidae. Jestem w stanie przejechać cały kraj jeśli będzie możliwość zobaczenia żywego samca Jelonka rogacza(czekam na to całe życie)
  • Odpowiedz