Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Przyszedłem się trochę pożalić i przy okazji zapytać co dalej. Około 5 lat temu zainteresowałem się tworzeniem stron internetowych ale takich najprostszych w html i css. Nie podchodziłem do tego bardzo poważnie tylko w wolnych chwilach dłubałem sobie w notatniku++ proste strony według tutoriali z youtube, później doszedł bootstrap i gotowe biblioteki javascript. Bawiłem się tak kilka miesięcy po czym zrobiłem przerwę około pół roku i powróciłem do zajęcia. Tym razem przerzuciłem się na photoshopa i zrobiłem kilka projektów wzorując się na pracach innych oraz tutorialach. Głównie były to strony w stylu #themeforest bo zawsze podobały mi się prace z tego sklepu. Jakieś kodowanie do html i css z bootstrap 3 było ale finalnie mogłem pochwalić się 3 zakodowanymi projektami w stylu onepage (końcówka 2013). Nie były profesjonalne ale też nie najgorsze jakie miałem okazje zobaczyć od innych ludzi. Finalnie moja przygoda z kodowaniem czy tam #frontend zakończyła się na kolejne kilka miesięcy.

W 2014 po przerwie powróciłem znowu do tematu i do mojego arsenału doszedł preprocesor less a następnie sass/scss, na który później całkiem przerzuciłem. Podobało mi się, bo mogłem tworzyć zmienne, mixiny i tym samym dzięki temu doszło zainteresowanie tematem grid i bardziej ręcznego/własnego pisania stylów. Zacząłem patrzeć na bootstrapa krytycznym okiem przez co zacząłem zdawać sobie sprawę, że moja wiedza na temat css jest niewielka i opiera się bardziej na podbieraniu rozwiązań z innych stron lub szukaniu tutoriali jak coś zrobić. Pomimo tego w tym roku wykonałem 2 proste strony - znowu typu onepage wzorowane na innych, wykorzystałem jquery i kilka gotowych skryptów aby np zrobić przewijane menu, slider itp. Znowu przerwa.

Rok 2015 był ostatnim w którym cokolwiek zrobiłem. Tym razem zaprojektowałem w photoshop stronę onepage wzorując się na kilku innych po czym spróbowałem zakodować opierając się tylko o html, scss i poznane podejścia do kodowania o których trochę czytałem tzw. block element modifier. Jedynym elementem, który wyciąłem z bootstrapa był grid. Zakodowanie ostatniego projektu zabrało mi łącznie miesiąc, bo sporo rzeczy poprawiałem i nie siedziałem przy nim codziennie. Z biegiem czasu wydaje mi się, że takie projekty solidnie uczący się powinien wykonać max w kilka dni dostarczając finalną i dopracowaną wersję pod kątem kodu, nazewnictwa klas zgodnie z podejściem bem itd. Niestety mój projekt pozbawiony był m.in. sprawnego hamburger menu, które nigdy nie kodowałem samemu gdyż korzystałem z bootstrapa. Mniejsza o to, temat zamknąłem, próbowałem jeszcze wrócić i zakodowałem jakiś udostępniony darmowy psd ale nie było to nic szczególnego. Jak wcześniej wspomniałem temat zamknąłem. 2016 przeleciał bez kodowania.

Mamy 2017 i od kilku dni rozważam powrót jednak nie wiem jak zacząć. Już wtedy wiedziałem, że javascript to must have skill do opanowania, że bez niego ani rusz ale teraz co dzieje się przyprawia mnie o ból głowy. Tysiące przeróżnych narzędzi i bibliotek js, flexbox w css o którym kiedyś słyszałem ale nigdy nie potrafiłem zrobić zasady działania. Same trendy również zapewne zmieniły się. Sporo rzeczy zapomniałem ale wydaje mi się że sporo również nie wiedziałem - zawsze wymiękałem widząc coś zajebistego na codepen, czułem się wtedy źle, czasem nawet strach że takie cuda można wykonać a ja tego nie ogarniam ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Nie wiem mirki i mirabelki co robić, jak znowu wkręcić się w ten świat. Nie będę ukrywał, że chwilami sprawiało mi to ogromną frajdę jednak jak mówiłem pojawiały się okresy "odpoczynku". Dłuższe przestoje związane były ze strachem przed nauką. Nie wiem, może źle podszedłem do sprawy. Ostatnio też trochę dłubię przy SQL, proste zapytania oraz składnia i wydaje się to całkiem fajne ale brakuje czegoś co sprawi, że wkręcę się w temat. Gdzieś czuję, że mógłbym wiele zrobić ale... nic nie robię. Dzięki za wysłuchanie, musiałem się wyżalić.

#webdev #frontend #css #webdesign

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
  • 9
brakuje czegoś co sprawi, że wkręcę się w temat


@AnonimoweMirkoWyznania: otóż to, jak znajdziesz jakiś cel, który chcesz zrealizować to wróci zapał. Sama nauka pod naukę jest nudna, jak masz w głowie coś co chciałbyś umieć napisać i do tego dążysz to nauka przychodzi łatwo i przyjemnie, więc życzę Ci byś to znalazł
@AnonimoweMirkoWyznania:

Mimo tego, że sam korzystam juz tylko z js (zarówno backend i baza danych), to polecam na początek PHP i MySQL, maja niższy próg wejścia. Napisz jakąś prostą aplikację CRUD i ostyluj ją. Potem zabierz się za frameworka PHP - polecam na początek CodeIgnitera, jest prosty, lekki i przyjemny, i ma dobrą dokumentację. Zrób wtedy jakis większy projekt. Dopisuj w widokach jakis js, najlepiej vanilla.

Teraz we #frontend rzecz bez