Wpis z mikrobloga

Mirki i mirabelki, przestroga #visa #mastercard #kartyplatnicze #banki

Wczoraj mojemu różowemu skradziono w autobusie (Chorzów) portfel. Niezwłocznie zaczęła zastrzegać karty. Już w ciągu pierwszych 15 minut od kradzieży, złodziej zdążył (zbliżeniowo) zrobić zadłużenie na 750 PLN na karcie kredytowej (48 PLN per transakcja / w sumie 15 transakcji). Transakcje jeszcze są "w autoryzacji". Niestety, blokada kilku kart debetowych przez infolinie różnych banków trwa...

Co ciekawe, system bezpieczeństwa po stronie "citi handlowy" nie wychwycił (o ile w ogóle istnieje), podejrzanych transakcji i nie zablokował ich realizacji. Reklamacja złożona, ale nie zdziwię się, jeśli zostanie odrzucona.

Sprawa zgłoszona na policję, dostała zaświadczenie, że skradziono jej dowód osobisty. Na pytanie, czy coś w temacie będzie robione (kamery KZK GOP, otoczenie) dostała odpowiedź, że raczej nie, bo przecież "mogły być wyłączone, nie wiadomo".

W @mBank na chwilę obecną nie ma możliwości nałożenia oddzielnych limitów autoryzacyjnych (kwotowo / ilościowo) względem zwykłych (autentykowanych PIN'em). Tak więc, miejcie świadomość, ile wystarczy, aby pozbyć się gotówki z konta.

Inna sprawa, to sposób realizacji obciążenia konta transakcjami zbliżeniowymi (podobno pochodzą z terminala KZK GOP). No i teraz, czy i dlaczego nikt nie jest zainteresowany (pytam retorycznie) dochodzeniem w tej sprawie. Przecież to można wszystko anulować po stronie systemu bankowego, a potem samej transakcji.

  • 6
autentykowanych

@niezad0wolony: po jakiemu to jest? transakcje można potwierdzać, zatwierdzać, ale "autentykacja" brzmi jak jakaś korpomowa

Co do reklamacji, to niestety wydaje mi się, że bank odpowiada za transakcje powyżej 150€ (650zł?), więc w przypadku mniejszych transakcji dokonanych przed zgłoszeniem kradzieży karty odpowiedzialność ponosi użytkownik. Większość banków ma ubezpieczenie od takich nieuprawnionych transakcji, jeśli to jakaś bardziej "wypasiona" karta, to może być w cenie.
na części kart warto wyłączyć zbliżeniowe płatności na przyszłość :D


@Singularity00: już zrobiłem u siebie, różowy też pewnie zrobi.

po jakiemu to jest? transakcje można potwierdzać, zatwierdzać, ale "autentykacja" brzmi jak jakaś korpomowa


@ms93: w IT autentykacja, to "normalne" słowo, ale faktycznie, troche korpomowa ;P