Wpis z mikrobloga

Szykuje się bardzo ciekawe zjawisko astronomiczne dla mieszkańców Górnego Śląska i okolic - w sobotę 1 kwietnia o 20:45 dojdzie do bardzo bliskiej koniunkcji Księżyca i ISS, a jeśli znajdziemy się w niebieskim obszarze zaznaczonym poniżej, to stacja przeleci dokładnie na tle tarczy naszego naturalnego satelity. Zjawisko będzie można obserwować gołym okiem (co zdarza się bardzo rzadko, bo w większości przypadków ISS znajduje się w cieniu Ziemi i przelatuje niewidoczna), więc tym bardziej zachęcam do dokładnego ustawienia zegarków i zerknięcia na niebo o wspomnianej porze :-)

Dokładne dane dotyczące zjawiska można wygenerować sobie na stronce: http://transit-finder.com

#slask #astronomia #kosmos #ciekawostki
Pobierz namrab - Szykuje się bardzo ciekawe zjawisko astronomiczne dla mieszkańców Górnego Śl...
źródło: comment_OZfGYuTnmdW1maeAPyJ6D4pX8HxScMAR.jpg
  • 27
@namrab: No, nie tylko śląskie. swiętokrzyskie i lubelskie też się załapią. Ode mnie będzie z 20 km, jedziem tam chyba.
Saturday 2017-04-01 20:45:11.22 Lunar transit

ISS angular size: 39.74″; distance: 695.32 km
Angular separation: 0.2′; azimuth: 255.4°; altitude: 33.4°
Center line distance: 0.01 km; visibility path width: 6.67 km
Transit duration: 1.44 s; transit chord length: 32.9′

R.A.: 04h 58m; Dec: +17° 02′; parallactic angle: -36.7
@Zileonka: @RRybak: Ja zwykle jeżdżę do 50 km, ale raczej wybieram tylko najciekawsze zjawiska. Z tym mam szczęście, bo mieszkam w Piekarach Śląskich i pas widoczności mam praktycznie pod nosem ;)