Wpis z mikrobloga

Uczę się jeszcze na temat giełdy i mam jedno pytanie.
Jak to jest z prawem do dywidendy? Ma je każdy kto posiada akcje (wiadomo że kupione przed ustaleniem dywidendy), nawet jeśli mam 1 akcje to mam prawo do dywidendy?

A w praktyce jak to wygląda? Dywidenda laduje na moim koncie maklerskim czy musse gdzieś się po nią zgłosić i podać im normalnie numer konta?

#gielda #gpw
  • 13
  • Odpowiedz
@Dyktus: Nawet jak masz 1 akcję to dostajesz dywidendę pomniejszoną o podatek. Ląduje automagicznie na koncie. Nic nie musisz robić, nigdzie się zgłaszać.
  • Odpowiedz
@Dyktus: dywidenda jest dzielona na każdą akcję. Jest dopisywana na koncie automatycznie. Pamiętaj tylko, że w Polsce dywidenda jest "odcinana" od wartości nominalnej akcji.
  • Odpowiedz
@Dyktus: @Bankierpl: @Krupier: @jack-lumberjack: @Potfur:

a ja bym dopytał tylko:

Czyli jeśli np spółka ogłasza 1 kwietnia że w maju wypłaci np 1 zł dywidendy za jedną akcję, to znaczy że każdy kto kupi te akcje np 2,3,4... kwietnia już nie dostanie tej dywidendy, nawet jeśli w maju będzie posiadał akcje tej spółki? A co jeśli np mam akcje, ale przed wypłatą je sprzedam... to dostanę coś,
  • Odpowiedz
W sytuacji, gdy kurs spółki wynosi np. 10 zł, a dywidenda nominalnie np. 1 zł to po odcięciu, kurs spółki będzie wynosił 9 zł.


@Potfur: to gdzie tu zysk?

posiadam np 100 akcji, czyli za 1000 zł, dostaję 100 zł dywidendy ale kurs jest automatycznie obniżony i moje akcje są warte 900 zł. hmm....
  • Odpowiedz
@Chicane: Zysk jest taki, że dostajesz pieniądze z dywidendy i w dalszym czasie masz ciągle taki sam pakiet akcji. Pieniądze z dywidendy możesz spożytkować np. na zwiększenie swojego udziału posiadanych akcji.
  • Odpowiedz
@Chicane:

Czyli jeśli np spółka ogłasza 1 kwietnia że w maju wypłaci np 1 zł dywidendy za jedną akcję, to znaczy że każdy kto kupi te akcje np 2,3,4... kwietnia już nie dostanie tej dywidendy, nawet jeśli w maju będzie posiadał akcje tej spółki? A co jeśli np mam akcje, ale przed wypłatą je sprzedam... to dostanę coś, czy nic?


Ogłoszenie dywidendy nie ma tu znaczenia - kluczowy jest dzień ustalenia
  • Odpowiedz