Wpis z mikrobloga

#programowanie #it
Potrzebuję nakierowania.
Znużony swoją branżą (projektowanie automatyki i mechaniki) zacząłem coraz więcej w wolnym czasie kodzić - raczej hobbystycznie, niż z naciskiem na konieczne przekwalifikowanie się, by zostać programistą. Gdzieś tam taka myśl z tyłu głowy się pojawia (ostatnio coraz częściej), jednak chcę zobaczyć czy za rok będę się uczył z równie wysokim zacięciem, co teraz, czy jednak jest to chwilowe zajęcie. Z programowaniem miałem styczność na studiach (mam 26 lat) i były to głównie C/C++/assembler, które mnie do siebie bardziej zniechęciły niż zachęciły. Oprócz tego programowanie PLC w pracy, które ma się nijak do typowego IT.

Do sedna.

W tej chwili uczę się Pythona i C#. Czy są to dobre języki biorąc pod uwagę to, że bardziej siebie widzę jako ktoś, kto pisze aplikacje systemowe, niż koduje pod androida/os/strony internetowe(dlatego też Ruby/PHP/JS odrzucam)? W branży elektromechanicznej dość często spotyka się wymaganą znajomość C++/C i to byłoby moim pierwszym wyborem, jednak nauka tych języków w ogóle nie sprawia mi przyjemności. Całą swoją wiedzę opieram na artykułachh z Google więc w razie gdybym się mylił (a prawdopodobnie tak jest ;)), to proszę o skorygowanie. Dzięki!
  • 6
@narwi: java+python jest teraz spoko stackiem, ciężko się ograniczać na apki desktopowe, bo spora część w tym momencie ląduje w webie / mobile. Weba się nie bój (nie mówię o bezmyślnym klepaniu stronek), bo w tym momencie backendowo może to być bardzo ciekawe. C# lubię, szanuję, ale z Javą na rynku łatwiej. Python jest w tym momencie na fali, bardzo przyjemny język, w którym można wiele zrobić (ale czasami już z
@rstyle:
Embedded jest fajne, ale jednak chciałbym spróbować czegoś typowo IT. Mój projekt z magisterki napisany na arduino :P
https://www.youtube.com/watch?v=4kIrcELC79o
Miałem okazję pracować jako konstruktor mechanik w firmie, która zajmowała się urządzeniami opartami o mikrokontrolery i wyniosłem z tego tyle, że to jest ciekawe, ale jak się robi własne projekty. ;)
Jedyne co mnie martwi to to, czy programując np 2-3h dziennie dojdę do takiego poziomu, by za rok/dwa uderzać na
@narwi: wykorzystaj aktualna wiedze. Sam bylem / jestem w bardzo podobnej sytuacji (zawodowo PLC od 6-7 lat), z tym ze tez od dawien dawna rozwijalem sie w C#. Projekty na PLC pisze spooore i tylko w ST (zadnych gownianych drabinek) i poszedlem w integracje swiata IT z PLC - od ponad roku rozwijam web aplikacje w chmurze ktora zbiera dane diagnostyczne, produkcyjne i pomiarowe z naszych linii technologicznych. PLC gada z
@narwi: o! Tego pytania szukałem właśnie dziś. Też gość od PLC here, 4 lata kodzenia i uruchamiania. Myślalem nad frontendem, ale Twoje argumenty na c# są dosyć mocne i będe sie musiał temu przyjezeć w wolnej chwili :)
Obserwuje.
@lukpep: drabinka nie jest taka zła kolego :)
@lukpep: @rajdi: Moim celem jest odbicie od przemysłu, ponieważ chcę być niezależny od miejsca pracy. Za parę lat będę szukał miejsca do życia na stałe i myśl, że muszę szukać wśród uprzemysłowionych regionów jest absurdalna. Niestety wybierając studia w ogóle nie myślałem, że praca zmianowa/delegacje są złe i po roku pracy w takich warunkach stwierdziłem, że trzeba się przekwalifikować na konstruktora. Niby ok, ale chyba jednak nie to. ;)